Real Madrid – Dinamo 5-3 (Cupa Campionilor, 18 decembrie 1963)

0
3517

După ce trecea de FC Carl Zeiss Jena în preliminarii, campioana României, Dinamo București întâlnea în primul tur al Cupei Campionilor, sezonul 1963/64, puternica formație a celor de la Real Madrid cu Ferenc Puskás și Alfredo Di Stéfano în prim plan. Era prima întâlnire dintre Dinamo și Real Madrid din istorie într-un meci oficial.

Real Madrid - Dinamo 1963
Real Madrid – Dinamo 1963

Prima manșă a avut loc pe 13 noiembrie 1963 la București și s-a terminat cu victoria spaniolilor, scor 3-1. Returul s-a jucat pe 18 decembrie 1963 la Madrid. Chiar dacă condițiile meteo nu au fost dintre cele mai bune, pe celebrul stadion Santiago Bernabéu, s-au aflat în jur de 90.000 de spectatori potrivit cronicilor vremii. Frigul pătrunzător combinat cu ploaia măruntă nu au oprit cele două echipe în a oferi un spectacol fotbalistic celor aflați în tribune. Gazdele au avut un debut mai bun de partidă și deschideau scorul în minutul 4 prin Félix Ruiz. 15 minute mai târziu, Di Stéfano avea să dubleze avantajul madrilenilor. Dinamoviștii ripostează prin Ion Nunweiller reducând din diferență în minutul 25.

Repriza secundă începe cu Dinamo în atac iar eforturile câinilor roșii nu rămân nerăsplătite. Constantin Frățilă marca în minutul 49 golul de 2-2! Din păcate, madrilenii înscriu de trei ori în 12 minute și tabela arăta în minutul 63, 5-2. Scorul final avea însă să fie stabilit în minutul 71 de Ion Pîrcălab de la punctul cu var. Rezultat final: Real Madrid 5, Dinamo București, 3.

Real Madrid se califica asfel cu scorul general de 8-4. Madrilenii aveau să joace finala acelei ediții pe care însă o pierde în fața Interului lui Mazzola cu scorul de 3-1.

VIDEO

Articolul precedentAston Villa – Dinamo 4-2 (Cupa Campionilor, 3 noiembrie 1982 – turul 2)
Articolul următorSteaua Roșie Belgrad – Steaua București 4-1 (Amical, 28 ianuarie 1990)