Inter 6-0 Dinamo 1964 (Cupa Campionilor, 11 noiembrie 1964)

0
3124

După ce trecea de campioana Maltei, Sliema Wanderers cu 7-0 la general (victorii cu 2-0 și 5-0), Dinamo întâlnea în turul 2 al Cupei Campionilor Europeni, sezonul 1964/65, puternica echipă a celor de la Inter Milano. Prima manșă s-a disputat pe 11 noiembrie 1964 pe Stadionul San Siro sub privirile a peste 20.000 de spectatori. Din păcate, echipa noastră avea să sufere a doua cea mai severă înfrângere din istoria competiției după cea din 1956, 8-1 cu ȚSKA Sofia.

Inter 6-0 Dinamo 1964

Italienii aveau să învingă campioana României cu un neverosimil 6-0. Italienii își asiguraseră calificarea încă din prima repriză când tabela arăta 4-0. După pauză, gazdele au mai marcat de două în minutele 78 și 82.

Helenio Herrera Angelo Niculescu

Articolul precedentReal Madrid – FC Argeș 1972 (Cupa Campionilor, manșa retur – 9 noiembrie)
Articolul următorDinamo 6-1 Panathinaikos 1989 (meci integral din Cupa Cupelor)