Liga 1 in cifre – etapa a XXXIV – a

0
374

O etapa nebuna! Urziceniul si-a adjudecat titlul, Vasluiul si Steaua au prins Europa in detrimentul Craiovei si Rapidului iar Dinamo a incheiat in genunchi un campionat pe care l-au condus in cea mai mare parte.

GOLURILE ETAPEI:

27 goluri, 20 gazdele-7 oaspetii, repriza 1: 10 goluri – repriza 2: 17 goluri; repartizarea golurilor pe intervale de timp: 0-15: 5, 16-30: 2, 31-45:3, 46-60: 9, 61-75:2, 76-90:6; autogoluri: 0, din penalty 1 (Vasilache), duble 2 (Andrei Cristea, Dulcea), 3 goluri: 1 (Iacob); cu piciorul drept: 11, cu stangul: 9, cu capul: 7; Timisoara a marcat cele mai multe goluri in sezonul acutal, 58 iar Urziceniul a primit cele mai putine, 20; ialomitenii au avut cel mai bun golaveraj: +31; Bucur (31 jocuri) si Fl.Costea (33 jocuri) si-au impartit titlul de golgheter cu cate 17 reusite.

….
CARTONASE ROSII: 4 jucatori au fost eliminati in ultima etapa, acestia sunt: Maldarasanu, Kolev, Leao, Alibec. Astfel, in sezonul actual s-au aratat 96 de cartonase rosii.
CARTONASE GALBENE: s-au aratat 45 de avertismente, 17 pentru gazde si 28 pentru oaspeti.

54000 de spectatori au fost prezenti pe cele 9 stadioane. Media campionatului (conform datelor centralizate in statisticile prezentate pe MySport “Liga 1 in cifre etapele 1-34” este de cca 6025 spectatori/meci.

CIFRELE STRAINILOR DIN LIGA 1:

81 straini au fost titulari in runda 34, 32 la gazde si 49 la oaspeti. 65 din ei au fost titulari, 37 evoluand pentru vizitatori.
Au marcat 5 goluri (Wesley,Mansour, Azeveldo, Spadacio, Eric) si au primit 2 cartonase rosii.
..
DATE GENERALE:
..
163 din cele 306 de meciuri jucate au fost castigate de gazde, 71 s-au terminat la egalitate iar in 72 s-au impus oaspetii.
Pana-n prezent s-au marcat 707 de goluri (2,31 goluri/meci), 326 repriza 1 – 381 repriza 2, gazdele punctand de 440 de ori iar oaspetii de 267 ori. Totodata, in cele 34 de etape s-au consemnat 23 de autogoluri,37 goluri din penalty, 55 de duble si 4 triple.