289

SPANIA:
LALIGA – RUNDA 30

Celta Vigo 0-0 Rayo Vallecano
Andrei Rațiu (6.9) a început pe banca de rezerve dar a fost trimis pe teren în minutul 16 în locul accidentatului Álvaro García. Rațiu a făcut un meci bun și are toate șansele să înceapă titular meciul următor. Vallecano este pe 16 cu 30 de puncte.

Deportivo Alavés 0-1 Real Sociedad
Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată la Alavés. Echipa sa este pe 13 cu 32 de puncte.

SUA: MLS

Austin FC 2-1 FC Dallas
Enes Sali nu a fost în lotul celor de la Dallas pentru acest meci. După 5 meciuri, Dallas este pe 12 din 14 echipe cu doar 3 puncte (o victorie și 4 înfrângeri consecutive).

Nashville SC 2-2 Columbus Crew
Alexandru Mățan este în continuare accidentat și nu a fost în lot pentru acest meci. Echipa sa, Columbus Crew este pe locul 4 în clasament cu 11 puncte din 6 meciuri.

CIPRU:
CYTA CHAMPIONSHIP – GRUPĂ CAMPIONAT – RUNDA 31

Omonia 1-1 Pafos
Vlad Dragomir și Andrei Rus au fost integraliști la Pafos. Dragomir a egalat pentru echipa sa în minutul 66. În minutul 50, la scorul de 1-0, cei de la Omonia au ratat desprinderea după ce mijlocașul ucrainean Roman Bezus a ratat un 11 metri.

KAZAHSTAN:
PREMIER LEAGUE – RUNDA 3

Aktobe 3-0 Zhenis
Bogdan Vătăjelu a fost integralist la Aktobe în victoria cu 3-0 de pe teren propriu. Acesta este al doilea meci al lui Vătăjelu în tricoul lui Aktobe de când s-a transferat în Kazahstan. După două meciuri, Aktobe are punctaj maxim și este pe locul 3, la un punct în spatele celor de la Tobol și Kairat, ambele cu câte 7 puncte dar și cu un meci în plus.

UNGARIA:
OTP BANK LIGA – RUNDA 26

Paksi FC 1-2 Újpest FC
George Ganea a început meciul pe banca de rezerve și a fost introdus în teren în minutul 90+1. Újpest este pe 9 cu 34 de puncte, la 14 puncte de locurile retrogradabile, 11 și 12.

Mezőkövesd 0-3 Ferencvárosi TC
Szabolcs Szilágyi a fost rezervă neutilizată la gazde. Echipa sa, Mezőkövesd este pe ultimul loc în clasament cu 2- de puncte, la egalitate cu Kisvárda.

MERKANTIL BANK LIGA – RUNDA 26

Soroksár SC 1-1 Haladás
Cornel Ene a fost integralist la Haladás. Echipa lui este pe 11 din 18 echipe, cu 34 de puncte.

Kazincbarcika 1-1 Csákvári FC
Krisztián Dobozi și Valter Heil au fost titulari iar Patrick Gânțe a fost trimis pe teren în minutul 60 la gazde. Din păcate, atacantul orădean în vârstă de 20 de ani s-a accidentat și a fost înlocuit în minutul 76. Căpitanul echipei, Heil a fost integralist în timp ce Dobozi a fost scos de pe teren în minutul 76. De cealaltă parte, Nándor Tamás a început din primul minut și a fost înlocuit în minutul 64. Cele două echipe sunt pe locurile 9 și 10, ambele cu câte 34 de puncte, fiind despărțite de golaveraj.

Pécsi MFC 2-2 Kozármisleny
Raul Krausz a fost titular la gazde. Mijlocașul maramureșean a fost scos de pe teren în minutul 81. Echipa sa, Pécsi ocupa ultimul loc retrogradabil, 15 (din 18 echipe) cu 28 de puncte.

LITUANIA:
A LYGA – RUNDA 5

Žalgiris Kaunas 0-1 Žalgiris Vilnius
Árpád Tordai și Liviu Antal au fost titulari la oapspeți. Tordai a fost integralist în timp ce Antal a fost înlocuit în minutul 56. Antal a marcat singurul gol al meciului și a ajuns la 3 reușite în 5 etape, fiind la egalitate în topul marcatorilor cu un alt fotbalist român, Patrick Popescu de la Hegelmann. Žalgiris Vilnius este pe 3 cu 10 puncte, la egalitate cu Hegelmann. Lider este FC Džiugas Telšiai cu 11 puncte.

KOSOVO:
SUPERLIGA – RUNDA 27

Feronikeli 1-0 Fushë Kosova
– Echipa lui Ianis Malama s-a impus la limită cu un gol marcat în minutul 9 și obține o victorie importantă pentru evitarea retrogradării. Feronikeli este pe 7 în Kosovo cu 29 de puncte, cu 2 peste locul 8 (baraj) și 9 puncte peste locul 9. Locurile 9 și 10 retrogradează direct iar locul 8, joacă baraj de menținere. Nu am găsit informații despre componența lotului.

UZBEKISTAN:
SUPER LEAGUE – RUNDA 4

Olympic 1-0 Neftchi Fargona
Mihai Roman a început din primul minut la oaspeți și a fost înlocuit în minutul 64, la scorul de 0-0. Gazdele au marcat golul victoriei în minutul 90+2. După 4 etape, Neftchi este lider cu 9 puncte (3 victorii și o înfrângere), urmează un grup de 4 echipe cu câte 8 puncte fiecare.

EMIRATELE ARABE UNITE:
DIVISION 1 – RUNDA 26

Al Arabi 1-2 Masfut
Sultan Abu Daken a fost integralist la gazde în înfrângerea din etapa a 26-a a ligii secunde din Emiratele Unite Arabe cu Masfut. Al Arabi este pe locul 8 cu 35 de puncte.

Articolul precedentEvoluțiile stranierilor – 30 martie 2024
Articolul următor#PronoLiga1. Schimbare de lider: un fost campion preia conducerea. Urmează etapa a 33-a