Trei ani de la revenirea istorică a naționalei României de rugby de la Campionatul Mondial din Anglia

0
1826

În urmă cu 3 ani, mai exact pe 6 octombrie 2015 naționala de rugby a României realiza cea mai mare revenire din istoria Mondialelor. România a făcut parte din Grupa D alături de Irlanda, Franța, Italia și Canada.

Canada 14-17 Romania

După două înfrângeri (38 – 11 cu Franța și 44-10 cu Irlanda), stejarii întâlneau Canada. Partida s-a jucat pe Stadionul din Leicester sub privirile a aproximativ 27.000 de spectatori. Canadienii au deschis scorul în minutul 11 prin Gordon McRory care a transformat o lovitură de pedeapsă. Van der Merwe și Jeff Hassler cu două încercări reușite, plus Nathan Hirayama duceau scorul de pe tabelă la 14 – 0 după 45 de minute.

Canada 14-17 Romania, 6 oct 2015

Revenirea spectaculoasă a României a început în minutul 53 când căpitanul formației noastre, Mihai Macovei a reușit o încercare. Un minut mai târziu Florin Vlaicu reducea din diferență pe un contraatac. Au urmat apoi probabil cele mai bbune 4 minute din istoria naționalei. Macovei ptrintr-o încercare reușită și Vlacu pe un contraatac și o lovitură de pedeapsă au scris istorie. România câștiga meciul de pe Leicester City Stadium cu 17-14!

Echipa noastră din meciul împotriva Canadei
Selecționer: Lynn Howells (Țara Galilor)