Sorana Cîrstea, în optimi la Miami după ce a spulberat-o pe Kerber !

0
1694

BGJEcBVCEAAikAH.jpg largeSorana Cîrstea a învins-o fără drept de apel pe Angelique Kerber, numărul 6 mondial, în şaisprezecimile turneului de la Miami, scor 6-4 6-0 .

După un început a la Sorana, în care Kerber a preluat conducerea cu scorul de 3-1, jucătoarea noastră  a egalat la 3-3. La 4-4 în primul set s-a rupt echilibrul, 8 puncte la rând pentru Sorana care şi-a adjudecat setul scor 6-4.

Setul 2 n-a avut istoric, Sorana demonstrând încă odata că atunci când se simte bine pe teren, este capabilă să spulbere orice adversară. Kerber a luat doar 7 puncte în tot setul, 6-0 scurt pentru jucătoarea noastră. După nici 58 de minute, Sorana Cîrstea a părasit terenul victorioasă.

Ea o va întâlni în optimile de finală pe Jelena Jankovic, o jucătoare care  este departe de forma care a făcut-o consacrată. Sorana conduce cu scorul de 3-1 în întâlnirile directe, dar Jankovic a câştigat categoric în sferturile de finală de la Dallas pe hard, scor 6-2 6-1.

Cele 2 jucătoare sunt foarte apropiate ca şi clasament, jucătoarea româncă  fiind numărul 27 mondial, iar Jelena numărul 24. Forma celor 2 o recomandă pe Cîrstea ca şi favorită acestei întâlniri, una în care  Jankovic este capabilă să profite de orice puncte primite cadou.

La 22 ani, Sorana Cîrstea are un început excelent de  sezon iar prin această performanţă de la Miami, ea se apropie tot mai mult de top 20 mondial, un top 20 în care îşi merită locul fără niciun dubiu şî  în care va ajunge mai devreme sau mai târziu.  Sorana are potenţialul să fie liderul unei generaţii de excepţie în tenisul feminin românesc.

Articolul precedentCampioana și vicecampioana mondială, la poluri opuse în preliminariile Brazilia 2014!
Articolul următorQatar 2022: Eroarea comisa de FIFA si temerile lui Sepp Blatter