Rangers – Steaua 2-1 (Cupa Campionilor – 16 martie 1988)

0
4722

După o victorie cu 2-0 în Ghencea, Steaua juca pe 16 martie 1988, returul cu Rangers din sferturile de finală ale Cupei Campionilor. Emoțiile noastre avea să fie rapid risipite după ce Marius Lăcătuș deschidea scorul la doar 3 minute după primul fluier și ducea scorul general la 3-0.

Richard Gough egala situația de pe tabelă în minutul 16 iar Ally McCoist îi aducea pe scoțieni în avantaj în minutul 32 în urma unui penalty. Din fericire pentru echipa noastră, tabela a rămas neschimbată până la sfârșitul meciului. Steaua se califica după 3-2 la general.

Cupa Campionilor, sezonul 1987/88 – sferturi, retur – 16 martie 1988

RANGERS

2

1

STEAUA

Glasgow, Stadion: Ibrox Park / Spectatori: 44.000
3′ Marius Lăcătuș
Trevor Francis 71′ 58′ Gheorghe Liliac
84′ Lucian Bălan
ANTRENORI
Graeme Souness Anghel Iordănescu

În semifinalele acelei ediții, Steaua avea să întâlnească formația portugheză Benfica. Din păcare pentru noi, portughezii s-au calificat în marea finală după 0-0 la București și o victorie cu 2-0 la Lisabona.

Articolul precedent#PronoLiga1. Liderul mai are un punct avans față de locul secund. Urmează etapa a 32-a
Articolul următorCum găsești jocul de Video Poker online care este cel mai potrivit pentru tine