Revanșa a venit! Simona Halep e în sferturi la Roland Garros! Acolo o așteaptă Svetlana Kuznetsova!

1
1608
TENNIS - INTERNATIONAUX DE FRANCE 2014

Sfertul de finală SIMONA HALEP – SVETLANA KUZNETSOVA se va juca azi, 04 Iunie, de la ora 15:00 și va fi transmis în direct pe Eurosport 2!

UPDATE! În ultimul meci al zilei de pe tabloul optimilor de la Roland, rusoaica Svetlana Kuznetsova a învins-o pe cehoaica Lucie Safarova, scor 6-3, 6-4, și va juca pentru un loc în semifinale cu Simona Halep. După o oră și 18 minute de joc, Kuznetsova a arătat un joc foarte solid, bazat pe lovituri puternice și pe foarte puțini greșeli neforțate. În schimb, Safarova a fost foarte ezitantă în ambele seturi, făcând foarte multe erori.

Meciul Halep – Kuznetsova se anunță unul extrem de dificil pentru Simona, unul în care jucătoarea noastră trebuie să evite cadourile făcute adversarei, acele cadouri pe care le-a făcut în întâlnirea lor precedentă, de la Stuttgart, acolo unde rusoaica s-a impus cu 7-5, 7-6 (4). Acesta va fi cel de-al 5-lea duel în circuitul WTA între Halep și Kuznetsova, scorul până în prezent fiind egal, 2-2.

Halep Kuznetsova

……………………………………………………………………………………………………………………………….

Simona Halep s-a calificat în urmă cu puține momente în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după o victorie în minimum de seturi cu a 15-a favorită a turneului, americanca Sloane Stephens. În doar o oră și 19 minute de joc, Simona s-a dovedit mult prea perfectă în joc pentru ambițioasa americancă, impunându-se cu 6-4, 6-3. În urma acestei victorii, Halep își ia revanșa față de succesele categorice ale lui Stephens din 2013, atunci când adversara ei de azi a surclasat-o la Hobart și Australian Open.

Sloane Stephens nu a jucat nici astăzi rău, ea având un start în care părea capabilă să lupte de la egal la egal cu Simona. Treptat însă, după ce și-a recuperat break-ul pierdut la 2-2 în primul set, Simona a revenit la conducere și nu a mai cedat. Chiar și în ciuda serviciilor pierdute în debutul setului secund, Simona a fost mereu cea care a condus, care a dominat punctele, iar la 4-2 și-a făcut serviciul pentru 5-2, acesta fiind momentul decisiv.

Sferturile de finală de la Roland Garros reprezintă pentru Simona Halep vârful la turneul francez, dar și egalarea celei mai bune performanțe la un turneu de Grand Slam, după ce în debutul anului prindea această fază la Melbourne. Prin accederea în ultimele 8, Simona va încasa un cec in valoare de 220,000 de euro și 430 de puncte WTA.

Pentru un loc în careul de ași de la Paris, Halep va juca împotriva câștigătoarei meciului Lucie Safarova (Cehia, 24 WTA) – Svetlana Kuznetsova (Rusia, 28 WTA).

Articolul precedentOptimi, Roland Garros: Simona Halep – Sloane Stephens, meciul revanșei!
Articolul următorUltima echipă din clasamentul FIFA a câştigat după şase ani!