Alexandra Dulgheru, a doua victorie împotriva unei jucătoare din top 30 în decurs de o săptămână

0
1139

În primul tur al turneului de la Kuala Lumpur, Alexandra Dulgheru (94 WTA) a învins-o pe Sabine Lisicki (28 WTA), a doua favorită a competiţiei, scor 6-4, 7-5, în o oră şi 52 de minute.

Partida a fost una disputată şi echilibrată, în special a doua parte. După un prim set în care jucătoarele şi-au pierdut serviciul doar de trei ori în total, al doilea set a fost ca un rollercoaster. Primul game a durat peste 12 minute, iar jucătoarele şi-au pierdut serviciul de nouă ori, Alexandra impunându-se în final cu 7-5 şi confirmând forma bună de la Doha.

Aceasta este a doua victorie pentru Dulgheru împotriva unei jucătoare din top 30 în decurs de o săptămână, după meciul câştigat la Doha împotriva franţuzoaicei Alize Cornet.

În următorul tur al turneului de categorie WTA International, adversara româncei va fi chinezoaica Ying-Ying Duan (116 WTA).

Articolul precedentPrima înfrângere pentru Guangzhou R&F. Campioana Thailandei i-a lăsat un gust amar lui Cosmin Contra, în a doua etapă a Ligii Campionilor Asiei. Rezumat VIDEO
Articolul următorBas Dost, olandezul care se trage de șireturi cu Messi și Cristiano Ronaldo