Sorana Cîrstea, eliminată în sferturi la Dubai. Begu, calificare în sferturi la Rio de Janeiro!

0
989

Sorana Cirstea Stanford

UPDATE, 17:00: Într-un alt turneu WTA care se desfășoară în aceste zile, la Rio de Janeiro în Brazilia, Irina Begu (145 WTA) s-a calificat astăzi în sferturile de finală, după o victorie maraton, 6-3, 5-7, 6-1, cu Veronica Cepede (182 WTA, Paraguay). Pentru accederea între primele 8 jucătoare ale turneului de 250,000 de dolari din Brazilia, Begu va primi un cec în vaoare de 6,175 de dolari și 60 de puncte WTA. Pentru careul de ași, Irina va juca în sferturi cu învingătoarea partidei Teliana Pereira (Brazilia) – Patricia Mayr-Achleitner (Austria).

UPDATE, 15:15: Cele 30 de erori neforțate și adversara sa în mare formă, Caroline Wozniacki au făcut ca Sorana Cîrstea să părăsească turneul de la Dubai în faza sferturilor de finală. În doar o oră de joc, daneza s-a impus clar cu 6-1, 6-2 și va juca pentru un loc în finală cu Venus Williams. Sorana pleacă acasă un cec în valoare de 38,891 de dolari și 100 de puncte în clasamentul WTA.

UPDATE, FINAL: Sorana Cîrstea – Caroline Wozniacki 1-6, 2-6 #LIVESCORE #WTADubai!

UPDATE, 14:02: Cîrstea – Wozniacki va începe în jurul orei 14:10.

UPDATE, 13:55: Venus Williams – Flavia Pennetta 6-3, 7-5! Venus va juca cu Sorana sau Caroline!

După un început de an mai degrabă dezamăgitor, în care doar sfertul de la Pattaya și evoluția parțial bună de la Fed Cup ne-au adus aminte de acea Sorana Cîrstea care bătea aproape tot la Toronto, iată că jucătoarea din România dă din nou semne de revenire. Aceasta s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier 12 de la Dubai, după ce le-a învins pe cele mai bune italience din ierarhia WTA: Roberta Vinci (14) și Sarra Errani (10).

Pentru a ajunge în careul de ași al puternicului turneu de 2,000,000 de dolari din Emiratele Arabe Unite, Sorana Cîrstea va trebui să treacă de Caroline Wozniacki, favorita numărul 8 și a 11-a jucătoare a lumii. Până în prezent, scorul duelurilor directe este 3-3, cu Sorana câștigătoare a ultimul meci direct, în 2013 la Toronto, turneu la care românca a jucat finală.

Sorana Cirstea - Caroline Wozniacki

Învingătoarea meciului Cîrstea – Wozniacki o va întâlni în finală pe învingătoarea meciului Venus Williams – Flavia Pennetta.

Articolul precedentEuroborg Stadium, Groningen, Olanda
Articolul următorSimona Halep egalează performanța Irinei Spîrlea din 1997 și este pe locul 7 WTA!