Un portar a intrat în Cartea Recordurilor după ce a marcat din propriul careu de 6 metri

0
664

În etapa a 23-a a ligii a 3-a din Anglia, formația Newport County AFC a întâlnit în deplasare echipa Cheltenham. În minutul 12, portarul oaspeților, Tom King, avea să repună mingea în joc pentru o degajare care a intrat în Cartea Recordurilor. King deschidea astfel scorul după ce mingea degajată de el s-a oprit tocmai în cealaltă poartă. Reușita portarului lui Newport a “călătorit” 96.01 metri fiind astfel golul marcat de la cea mai mare distanță înregistrată vreodată în fotbal.

Tom King

Precedentul record i-a aparținut bosniacului Asmir Begović care înscria de la 91.9 metri pentru echipa sa, Stoke City, într-un meci cu Southampton jucat pe 2 noiembrie 2013 în Premier League.

Meciul dintre Cheltenham și Newport s-a terminat 1-1 după ce gazdele au reușit să restabilească egalitatea în minutele de prelungire ale primei reprize.

VIDEO

Articolul precedentDumitru Cardoso s-a desparțit de Gaz Metan și va juca în Coreea de Sud la Suwon Samsung F.C.
Articolul următorRonaldo nu l-a depășit pe Bican la numărul de goluri. Cehii vin cu explicațiile