“Teatrul Viselor Plăcute” pentru Aston Villa

0
301

Aston Villa, formaţia antrenată de nord-irlandezul Martin O’Neill, a reuşit să învingă Manchester United chiar pe “Teatrul Viselor”. Astfel, Agbonlahor şi compania reuşesc să îşi treacă un nou nume pe lista victimelor de marcă din acest sezon, Liverpool şi Chelsea simţind şi ele pe propria piele forţa echipei din Birmingham.

Pe fondul paşilor greşiţi făcuţi de Chelsea, Manchester City sau Tottenham, ambele echipe au început meciul dornice de a obţine toate cele trei puncte. Gazdele au început mai bine, iar Aston Villa a trebuit să se apere în prima jumătate a primei reprize. Totul s-a schimbat din minutul 21, când, la prima ocazie importantă pentru oaspeţi, Agbonlahor a reuşit să marcheze din centrarea lui Ashley Young. Manchester United a replicat tăios, însă, pe rând, Giggs şi Rooney au ratat ocazii uriaşe pentru “diavoli”. De cealaltă parte, acelaşi Agbonlahor a profitat de o gafă imensă făcută de Fletcher şi a scăpat singur cu Kuszcsak, însă polonezul a reuşit să devieze pasa trimisă de rapidul atacant către Ashley Young, aflat singur în faţa porţii.

La pauză, Sir Alex Ferguson l-a aruncat în luptă pe Michael Owen, însă fără rezultat. Mai mult, Heskey putea să închidă conturile pe Old Trafford, însă şutul său din unghi a trecut puţin pe lângă poarta lui MUFC. Meciul s-a terminat cu echipa gazdă atacând în disperare, iar Vidic a fost aproape de a egala în minutul 80, la fel cum, în urmă cu un an, o făcea Cristiano Ronaldo, însă Downing a respins de pe linie lovitura acestuia de cap.

A rămas 0-1, iar Aston Villa trece, cel puţin până la meciul de mâine al lui Arsenal, pe ultimul loc al podiumului. Manchester United rămâne pe locul 2, la 3 lungimi de liderul Chelsea.

Manchester United – Aston Villa 0-1

Stadion : Old Trafford. Spectatori : 75.000

A marcat : Agbonlahor (’21)

MUFC : Kuszcsak – Fletcher, Brown, Vidic, Evra – Park (’62 Berbatov), Carrick, Anderson (’67 Gibson), Giggs (’46 Owen), Valencia – Rooney.
Antrenor : Sir Alex Ferguson

AVFC : Friedel – L. Young, Dunne, Cuellar, Warnock (’61 Collins) – A. Young, Milner, Petrov, Downing (’80 Reo-Coker) – Heskey (’73 Carew), Agbonlahor.
Antrenor : Martin O’Neill

A arbitrat : Martin Atkinson (Leeds, Yorkshire)