Statistica BDF: De prin cifre adunate..

0
307

51 de ani au trecut de cand Timisoara nu a mai marcat 6 goluri in campionat pe teren advers, ultima oara intamplandu-se pe 23 martie 1958 cand s-au impus cu 6-2 pe terenul rivalilor din “Stefan cel Mare”.

Pentru prima data mediesenii primesc 6 goluri in calitate de gazde.

16 goluri a marcat Steaua in repriza a 2-a. 8 din cele 20 de reusite au fost inscrise de jucatori care au inceput meciul pe banca de rezerva.
18 goluri (0,5 goluri/meci) a marcat in Liga 1 grecul Kapetanos in cele 36 de jocuri (25 titular-12 integralist) in care a prins minute. Nu mai putin de 11 goluri au fost inscrise cu capul. Totodata, 15 goluri au fost inscrise in repriza a 2-a. De mentionat ca 7 reusite au fost din postura de titular, 5 din cea de integralist si 8 din cea de rezerva.
Vasluiul a ramas si dupa a 5-a deplasare in Ghencea fara victorie pe terenul Stelei (3 victorii Steaua-2 egaluri).

Golul inscris in poarta Vasluiului a fost al cincilea marcat de Szekely in cele 29 de partide jucate pentru Steaua . In total actualul septar a marcat 14 goluri in Liga 1.

4 aprilie 1998 este ultima data cand s-a inregistrat rezultatul de 2-6 pe prima scena. Atunci Rapidul, formatie ce lupta pentru titlu, s-a impus in fata Jiului din Petrosani, echipa hunedoreana retrogradand la sfarsitul sezonului.
..
Tanarul Rotaru a bifat impotriva argesenilor primele minute pentru Ceahlaul el fiind al 26-lea jucator folosit de pietreni in editia 2009/2010.

Portarul Nemanja Supic a debutat în Liga I pentru formaţia bănăţeană. Bosniacul este al 11-lea strain ce imbraca tricoul timisorenilor (9 tari), pana-n prezent I.O.Sabau folosind 26 de jucatori.

Partida de la Medias a devenit meciul cu cele mai multe goluri inscrise in sezonul actual – 8.

Articolul precedentEXCLUSIV BDF: Stiati ca…?