Stanciu, dublă pentru Slavia Praga în campionat cu Slovacko

0
530

Nicolae Stanciu a marcat două goluri în victoria Slaviei cu 3-2 în deplasare cu formația de pe locul 3, Slovacko din etapa a 21-a din Cehia.

După ce gazdele au deschis scorul în minutul 11, Stanciu a egalat 25 de minute mai târziu de la punctul cu var. În prelungirile primei reprize, fundașul trecut pe la Sparta Praga, Bayer Leverkusen și Fenerbahce, Michal Kadlec îi readucea în avantaj pe cei de la Slovacka. În minutul 72, Stanciu a executat perfect o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri și a restabilit egalitatea pentru a doua oară. Lingr avea să aducă victoria Slaviei în minutul 81 după o centrare ce a pornit de la Nicolae Stanciu.

VIDEO cu cele două goluri marcate de Stanciu

Cu această victorie, Slavia ajunge la cea de-a 17-lea succes al sezonului. Formația lui Stanciu nu a suferit nicio înfrângere în acest sezon: 17 victorii, 4 egaluri și 55 de puncte pentru liderul din Cehia. Echipa lui Florin Niță este pe locul 2 cu 44 de puncte dar și un meci mai puțin disputat.

Articolul precedent#PronoLiga1! Lider solitar după runda a 24-a. Urmează etapa a 25-a
Articolul următorSteaua – Rangers 2-0 (Cupa Campionilor, 2 martie 1988 – sferturi)