Meciurile din Cupă sunt întotdeauna extrem de spectaculoase.Meciuri în care fotbalul se joacă mai mult cu inima, jucătorii din ligile inferioare fiind extrem de motivaţi, iar surprizele apar deseori.În timp ce Craiova făcea scor cu Gloria Bistrita II în Cupa României, în Cupa Olandei se disputa o partidă senzaţională între Haaglandia/Winston şi Excelsior Rotterdam, unul dintre cele mai bune meciuri ale acestui nou sezon.

O partidă care nu anunţa mare lucru, dezechilibrată, Excelsior Rotterdam fiind o echipă din a doua dvizie a fotbalului olandez şi Haaglandia/Winston, o echipă de amatori.Clubul din Rotterdam cu o veche tradiţie în fotbalul olandez, echipa pe la care au trecut jucători precum Drenthe(momentan la Real Madrid) sau Salomon Kalou(jucătorul lui Chelsea) nu a avut un început de sezon foarte strălucit, cu 10 puncte în 8 etape, totuşi, fanii se aşteptau la o partidă cu multe goluri ale favoriţilor.Lucru care s-a şi întâmplat.

Excelsior a începutul meciul excelent, cu doua goluri în primele zece minute.Cei de la Haaglandia însa au revenit in joc, au redus diferenţa pentru numai un minut, cei din Rotterdam marcând încă o dată.La pauză scorul era 1-3, un scor previzibil şi nimic nu anunţa evenimentele din cea de-a doua repriză.Amatorii de la Winston au ieşit de la vestiare mult mai motivaţi şi au reuşit să întoarcă scorul şi să treacă în avantaj, 4-3.Însă cu cinci minute înainte de final, Excelsior a reuşit să revină şi să trimită meciul în prelungiri.Aici, diferenţa de pregătire fizică ar fi trebuit să-i avantajeze pe cei din Rotterdam, dar amatorii de la Winston erau hotărâţi să facă meciul vieţii.Minutele 95 şi 98 aveau să aducă două goluri pentru Winston şi meciul părea încheiat, dar Excelsior nu a cedat şi a redus din diferenţă în finalul primei reprize de prelungiri.Mai rămâneau 15 minute în care cei de la Excelsior puteau egala, însă amatorii au rezistat eroic până în ultimul minut, atunci când Peppen a profitat de o greşeală de marcaj şi meciul avea să se decidă loviturile de departajare, acolo unde experienţa celor de la Excelsior avea să-şi spună cuvântul.

Excelsior merge astfel în turul următor, iar amatorii de la Winston rămân cu amintirea unui meci de poveste, o lecţie de luptă şi daruire.