Simona Halep, în semifinale la US Open după succesul anului cu Victoria Azarenka!

0
2281

UPDATE! Simona Halep – Victoria Azarenka 6-3, 4-6, 6-4

Când toată lumea credea că vârful Simonei Halep la un turneul de Grand Slam în 2015 este ”sfertul” de la Melbourne, asta în condițiile eșecurilor surprinzătoare de la Roland Garros și Wimbledon, românca s-a mobilizat și a ajuns în careul de ași de la Flushing Meadows. Performanța Simonei, cea mai bună din istoria participărilor ei la US Open, este cu atât mai valoroasă cu cât vine în urma unui meci câștigat împotriva unei jucătoare văzută de specialiști ca o mare favorită la finală: Victoria Azarenka! Fostul lider WTA a intrat pe teren în meciul cu Simona din postura de favorită clară, asta deși este cu 18 locuri mai jos în clasament. Din păcate pentru bielorusă, acea Simona Halep din meciul cu Lisicki s-a transformat radical și a jucat aproape perfect.

halep azarenka
usopen.org

La finele a peste două ore și 40 de minute de joc, Simona Halep s-a impus cu 6-3, 4-6, 6-4, într-un meci în care statistica a arătat o schimbare radicală față de turul precedent. Cu 40 de lovituri direct câștigătoare și cu doar 19 erori neforțate, Simona a dat calculele hârtiei peste cap și i-a arătat Victoriei că acea Simona din 2012, care era bătută lejer de jucătoarele de top, este acum o campioană aproape desăvârșită.

UPDATE! Simona Halep – Sabine Lisicki 6-7, 7-5, 6-2

Primul meci cu adevărat serios al Simoneu Halep din acest sezon de US Open a fost, așa cum preconizam, și cel mai dificil. La capătul a două ore și 38 de minute, românca a trecut extrem de greu de numărul 24 mondial, nemțoaica Sabine Lisicki. Dacă în tururile anterioare nu a avut probleme, în meciul de azi Simona a trăit periculos, iar Sabine a fost destul de aproape de a produce o imensă surpriză. Din fericire, deși accidentată și deseori în genunchi, Simona a reușit să se monteze și să revină în meci. De la 6-7, 0-1 cu break, românca a reintrat în cărți și a trimis partida într-un decisiv în care s-a impus ceva mai lejer.

Pentru Halep urmează acum un meci împotriva cuplului Wim Fissette – Azarenka, fostul său antrenor și viitoarea sa adversară din lupta pentru supremație în tenisul mondial al anilor ce vor urma.

Forma bună arătată de Simona Halep la Toronto și Cincinnati a fost confirmată în prima săptămână de la US Open. Fără prea mari eforturi, Simona a trecut de primele trei antrenamente de la New York și își îndreaptă acum atenția către săptămâna a doua de la Flushing Meadows. Odată cu startul ei, pentru Halep încep și meciurile cu adevărat dificile, partide în care trebuie să ne arate de ce este numărul 2 în lume. De la Liga 2, alcătuită din Erakovic, Bondarenko și Rogers, Simona ar putea trece în această săptămână la Liga Campionilor alcătuită din Lisicki, Azarenka, Kvitova și, sperăm noi, Serena în final!

Până la înfruntarea cu ultimele trei din categoria de Champions League, Simona Halep are un meci foarte dificil, în ”optimi”, cu Sabine Lisicki, o jucătoare a contrastelor. Fosta finalistă de la Wimbledon este genul de jucătoare ”capabilă” să piardă ”0-6, 0-6” cu Zarina Diyas, chiar pe tărâm german, la Stuttgart, iar apoi să o bată pe Venus Williams la Toronto cu 6-0, 6-3. Aceeași Sabine Lisicki a învins în acest an nume grele din top 10, precum Ana Ivanovic și a ținut-o în șah pe Serena Williams în sferturile de finală de la Miami.

Variația de formă a Sabinei s-a văzut cel mai bine în meciul din turul III cu Strycova. După un prim set pe care l-a câștigat cu 6-4, Lisicki a ajuns să fie condusă în următoarele două cu 4-6, 1-5. Ei bine, din această serie în care nemțoaica a părut din nou blocată, la fel ca în meciul cu Zarina Diyas, Sabine a reușit să evadeze într-un mod miraculos și să se impună în final cu 6-4, 4-6, 7-5.

În ceea ce privește meciul Simonei cu Shelby Rogers, acesta a fost cel mult un antrenament. Cu multe clase peste americancă, Simona a câștigat fără să forțeze și așteaptă odihnită meciul din ”optimi” cu Lisicki. Înainte de acest meci, Halep conduce în duelurile directe cu scorul de 3-1. Ultimele trei lor partide au fost câștigat de Simona: în 2013 la Miami și în 2014 la Madrid și Wimbledon. Unicul succes al nemțoaicei a venit în 2011 la Stanford, perioadă în care Simona nu spunea nimic în lumea tenisului.

Halep - Lisicki

*Dacă va trece de Lisicki, pe Halep o așteaptă în sferturile de finală învingătoarea partidei dintre Victoria Azarenka și Varvara Lepchenko.

Articolul precedentDulca, tu te uiţi la fotbal? ZECE motive pentru care Ianis Hagi merita convocat la Naționala Under 21!
Articolul următorCalificări Campionatul Mondial 2018 – Asia: Incidente în Malaezia, furtuni de nisip şi ultima fărâmă de bucurie a Siriei