Monday, December 5, 2022

România – Iugoslavia 2-1 (Cupa Balcanică – 6 octombrie 1929)

Share This Post

Pe 6 octombrie 1929 se inaugura la București, pe stadionul ONEF, Cupa Balcanică! România întâlnea Iugoslavia în primul meci ai noii competiții la care mai participau Grecia și Bulgaria. Tricolorii aveau să câștige cu 2-1 prin golurile marcate de Grațian Sepi în minutul 32 și Gheorghe Ciolac în minutul 40. Pentru oaspeți a marcat Blagoje “Moša” Marjanović în minutul 71.

Echipa României înainte de meci / Realitatea Ilustrată, 19 octombrie 1929, pagina 13

Câteva detalii interesante despre această partidă le aflăm din Realitatea Ilustrată:
(19 octombrie 1929, pagina 13)

Statele balcanice au hotărit să organizeze o competițiune, comună de foot-ball. Au ajuns la concluzia că, decât codaș la oraș, e mai bine să fii, în satul tău, fruntaș. Și cum toate au cedat Europei Centrale și chiar celei de răsărit, cu scoruri adesea severe, s’au gândit că e mai nimerit să rămâe, în peninsulă. În intimitatea familiei. Învingătorul să fie cel puțin un vecin apropiat. Din aceste ciocniri sportive, ceilalți se vor oțeli de bună seamă și, cu timpul, vor fi destul de tari să înfrunte și apusul continentului.

Debutul competițiunei s’a făcut lă București, cu întâlnirea dintre Jugoslavia și România. Sârbii ne-au cam învins de obiceiu, mai ales în matchurile dotate cu trofeul „Regele Alexandru”, subtilizat nouă cu dibăcie. În ‘noua partidă însă, România și-a luat însfărșit revanșa, de mult așteptată. A învins eu 2-1 într’o dispută în care elanul, în vrajbă technica jugoslavilor, a eșit biruitor. Este o victorie merituoasă, semnificativă, și, înainte de toate, de real folos practic. Conducem așa dar în clasamentul „Cupei balcanice”. Această ,primă victorie trebuie însă să nu ne îmbete. E un efect de moment. Spre a-i asigura continuitatea, trebue să ne așternem pe muncă serioasă. Succesul cere perseverență. Să ne pregătim deci sârguitor, ca să confirmăm reușita.

Echipa Iugoslaviei înainte de meci / Realitatea Ilustrată, 19 octombrie 1929, pagina 13