Pe 22 noiembrie 1967, prima reprezentativă a României primea vizita Germaniei de Vest la București într-un meci amical. Partida s-a jucat pe Stadionul 23 August sub privirile a aproximativ 35.000 de spectatori.
Selecționerul nostru la avea vreme a fost Angelo Niculescu aflat la cel de-al 3-lea meci pe banca tricolorilor. Precedentele două meciuri pentru Niculescu în postura de selecționer au fost înfrângerile la limită cu Italia (24.06.1967) și Germania de Est (18.11.1967 – meci din preliminariile Jocurilor Olimpice).
Tricolorii câștigau cu 1-0 în fața echipelor de vedete ale germanilor prin golul marcat de fotbalistul echipei Dinamo București în minutul 83.
| MECI AMICAL, 1967 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 22 noiembrie 1967| București, România | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Stadion: 23 August | Spectatori: 35.000 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Arbitru: Franz Mayer (Austria) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ROMÂNIA | GERMANIA DE VEST | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 |
0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Vasile Gergely 83′ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ECHIPELE | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ROMÂNIA | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Selecționer: Angelo Niculescu (3) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| GERMANIA DE VEST | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Selecționer: Helmut Schön | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| VIDEO | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||



