Roland Garros 2019. Halep, Begu și Cîrstea, în turul II la Paris. Buzărnescu și Copil, OUT

0
1457

simona-halep-roland-garros

UPDATE: Halep, debut complicat, dar calificare în turul II

Ultima româncă intrată pe teren în turul I la Roland Garros, cea dintâi ca valoare, Simona Halep, a avut parte de un meci extrem de dificil cu australianca Ajla Tomljanovic, locul 47 WTA. Campioana din 2018 a început bine și a luat setul inaugural rapid, scor 6-2. Apoi, Ajla a revenit în meci cu ale sale lovituri de excepție și meciul a ajuns în decisiv. Aici, Simona a fost acea Simona cu aere de campioană, iar meciul s-a încheiat rapid: 6-2, 3-6, 6-1, după o oră și 37 de minute de luptă.

………………………………………………………………………………..

Update: Cîrstea și Begu, în turul II la Roland Garros. Buzărnescu și Copil, acasă

Început nici prea prea, nici foarte foarte pentru români la ediția din acest an de la Roland Garros. Extrem de greu, Sorana Cîrstea a fost prima calificată în turul secund după a doua zi de concurs. Sorana a profitat de retragerea Petrei Kvitova și a învins-o pe puștoaica Kaja Juvan (131 WTA). Soranei i s-a alăturat în turul II Irina Begu. În a treia zi de la Paris, Begu s-a antrenat cu Lin Zhu. În schimb, Mihaela Buzărnescu și Marius Copil au dezamăgit maxim. Iată rezultatele românilor de până acum:

Sorana Cîrstea (93 WTA) – Kaja Juvan (131 WTA) 5-7, 6-4, 7-5

Irina Begu (118 WTA) – Lin Zhu (108 WTA) 6-1, 6-1

Mihaela Buzărnescu (30 WTA) – Ekaterina Alexandrova (60 WTA) 4-6, 4-6

Marius Copil (81 ATP) – Benoit Paire (51 ATP) 4-6, 7-6, 0-6, 1-6

Pe 9 iunie 2018, Simona Halep se încorona ”Regină” la Roland Garros. După două tentative eșuate, în 2014 și 2017, românca a lovit din a treia încercare și câștiga primul titlu de Grand Slam din carieră. Românca o învingea la Paris pe americanca Sloane Stephens (10 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-1.

În finala cu Stephens, Halep a dovedit că și-a învățat lecția din 2017, atunci când pierdea surprinzător cu outsidera Jelena Ostapenko. Halep s-a impus în urma unui meci superb. A revenit de la 3-6, 0-2 și arăta tuturor de ce e numărul 1 mondial. Duelul cu Stephens a durat 2 ore și 4 minute!

Tragere la sorți bună pentru Halep. Tomljanovic în turul I. Din sferturi începe greul

Simona Halep își va începe drumul pentru apărarea titlului de la Roland Garros cu un meci contra australiencei Ajla Tomljanovic, locul 47 WTA. Simona are două victorii din două meciuri cu Tomljanovic: 6-7, 6-1, 7-6 în Fed Cup (2010) și 4-6, 6-3, 6-3 la Cincinnati (2018).

Dacă va trece de australiancă, Simona Halep va avea un parcurs ceva mai lejer. Asta însă doar până în ”sferturi”. De aici vor urma rivalele de top. Iată eventualul parcurs către o nouă finală:

simona-halep

Mihaela Buzărnescu, a doua româncă de la Roland Garros intrată pe tablou din postura de cap de serie (nr. 30), va juca în primul tur cu rusoaica Ekaterina Alexandrova (60 WTA). Buzărnescu are 1-0 la ”directe”.

Ghinion imens la tragerea la sorți de azi a avut Sorana Cîrstea (93 WTA). A 3-a româncă din topul mondial o va întâlni în primul tur pe Petra Kvitova (favorită 6). La meciurile directe, cehoaica o conduce pe Sorana cu scorul de 5-2.

Ultima româncă de pe tablou, Irina Begu (118 WTA), aflată într-o formă dezastruoasă în ultima perioadă, are un meci care se poate dovedi complicat, contra chinezoaicei Lin Zhu (108 WTA). E primul duel dintre cele două în circuit.

Pe tabloul masculin, Marius Copil (81 ATP), singurul reprezentant al României, îl va înfrunta în primul tur pe francezul Benoit Paire (51 ATP). Va fi un duel în premieră în circuitul ATP.

Articolul precedent#PronoLiga1! Luptă spectaculoasă pentru podium înainte de ultima etapă a sezonului
Articolul următorRoland Garros 2019: Simona Halep, în turul III la Paris după un meci greu cu Magda Linette