Retrospectivă 2014: Simona Halep, de profesie campioană! (VI) Wimbledon, performanță istorică pentru România!

0
1619

Simona Halep Sabine LisickiDupă optimile de finală din 2013 de la US Open, parcursul Simonei Halep în turneele de Grand Slam din 2014 se aflau la totul și cu totul alt nivel. Anul începuse cu un sfert de finală la Australian Open, ceea ce avea să reprezinte, la acel moment, cea mai bună performanță la un turneu major pentru româncă, și a continuat cu o finală la Roland Garros sau apogeul unei cariere care a explodat în urmă cu doar un an de zile. După Grand Slam-ul de la Paris, Simona era văzută deja ca o favorită certă la fazele superioare de la Wimbledon, loc în care, la fel ca în capitala Franței, nu reușise mari performanțe până în prezent.

Până la Londra, pentru Simona Halep a urmat din nou un turneu de pregătire. Era vorba de turneul pe iarbă de la s-Hertogenbosch (Olanda), o competiție de nivel inferior pe care o câștigase cu stil în 2013, după o finală cu Kirsten Flipkens. Ei bine, față de anul trecut, statutul Simonei se schimbase radical, ceea ce însemna că ea avea acum ca prioritate turneul londonez, nicidecum cel din Olanda. Iar acest lucru l-am văzut la fața locului. După o victorie de antrenament cu Olga Govortsova, Halep a hotărât să renunțe la a mai continua meciul cu Annika Beck din turul II, la scorul de 7-5, 2-3, după dureri în zona gâtului. Și astfel, trecem în revistă Sincopa VII.

Careu de ași la Wimbledon, cea mai bună performanță românească la Londra!

Aproape fiecare turneu important la care a luat parte în ultimii ani, Simona Halep a avut parte de rezultate unice, atât pentru ea, cât și pentru tenisul feminin românesc din toate timpurile. După Australian Open și Roland Garros, ea încerca la Wimbledon să scrie o nouă filă de istorie. Deși nu a reușit să se impună, ea a făcut o figură excelentă, unică pentru tenisul feminin românesc.

• Debutul pe iarba londoneză a fost unul mai mult decât lejer. Halep a trecut în turul I, cu un simetric 6-2, 6-2, de revelația braziliană Teliana Pereira și anunța o poftă incredibilă de joc.
  • Pofta aceasta avea să și-o piardă puțin în meciul din turul secund, atunci când Lesia Tsurenko a reușit să-i pună mari probleme româncei, reușind chiar să-i ia un set și să trimită meciul în prelungiri. Din fericire, Simona s-a trezit la timp și a făcut un break la scorul de 6-3, 4-6, 5-4, punct care s-a dovedit decisiv.
  • Odată trecut momentul mai puțin bun, Simona Halep a redevenit acel uragan care distruge tot ce-i iese în cale. De acest lucru s-a convins și jucătoarea elvețiană Belinda Bencic. în turul III. ”Newcomer-ul” anului 2014 nu a reușit decât un prim set cât de cât echilibrat cu Simona, pierzând 6-4, 6-1.
  • Faza optimilor de finală i-a adus Simonei un meci cu o mai recentă amintire de la Australian Open, kazaha Zarina Dyias. Ajunsă între timp pe 33 în lume, aceasta încerca să-i arate Simonei că a evoluat și valoric. Din păcate pentru ea, românca nu a lăsat-o să respire prea mult același aer și a încheiat meciul după 59 de minute și 6-3, 6-0.
  • Pentru Simona, greul trebuia să înceapă în sferturile de finală, acolo unde juca împotriva fostei eleve a antrenorului Wim Fissette și finalista din 2013, germanca Sabine Lisicki. Începutul meciului avea să fie unul care să confirme dificultatea teoretică, numai că Halep a revenit rapid. De la 0-3, românca revenit și a câștigat 12 puncte, timp în care adversare ei a luat doar unul. După 59 de minute, Halep s-a impus cu 6-4, 6-0 și a ajuns în careul de ași.  CLICK PE IMAGINE PENTRU REZUMAT!

Halep Wimbledon

• Pentru un loc în finala de la Wimbledon, Simona o înfrunta în semifinale pe învinsa ei de la Indian Wells, canadianca Eugenie Bouchard. Aflată într-o formă excelentă, aceasta din urmă avea să-și ia revanșa în fața româncei. Profitând de o accidentare a Simonei în debutul primului set, canadianca Eugenie Bouchard a câștigat lejer, 7-6, 6-2 și a făcut ca mini-clasicul dintre cele două să aibă un scor egal, 1-1. Prin această victorie, Bouchard ajungea în prima finală a carierei în turneele de Grand Slam. Cât despre Simona Halep, aceasta continua să doboare record după record, cu această semifinală ea fiind acum jucătoarea din România cu cea mai bună performanță în turneul de la Wimbledon, depășind sferturile de finală ale Virginiei RuziciCLICK PE IMAGINE PENTRU REZUMAT!

Simona Halep

Articolul precedentVIDEO! Stancu a marcat și a adus un punct echipei sale în meciul cu Galatasaray
Articolul următorVIDEO: Topul celor mai frumoase goluri din anul 2014