RAPID – TOTTENHAM 0-2
Cupa UEFA – optimi (retur), 15 decembrie 1971
Rapid – Tottenham, 15 decembrie 1971, București. Un frig tăios, o zi de miercuri la prânz și o speranță fragilă: Rapid București caută revanșa în fața puternicei echipe engleze Tottenham Hotspur, în optimile de finală ale Cupei UEFA. Ceea ce trebuia să fie o confruntare sportivă de elită s-a transformat, din păcate, într-un meci plin de tensiune, greșeli și, în final, dezamăgire cruntă pentru giuleșteni.

După 3-0 în tur, Rapidul a abordat manșa secundă cu o energie debordantă. Primele 45 de minute au fost de-a dreptul spectaculoase, un asalt continuu asupra porții apărată de legendarul Pat Jennings. Englezii au aplicat un “catenaccio” insular, bazându-se pe densitatea în apărare, marcaj sever și arma ofsaidului. Cu toate acestea, zidul a fost pe punctul de a se prăbuși.
- Minutul 4: O combinație superbă Petreanu – Neagu îl lasă pe Codreanu în fața porții, dar acesta ratează o intercepție simplă. O ratare imensă, un gol pe care Rapidul îl merita din plin. “La Londra, Peters a avut șansa să deschidă scorul în primul minut, la București, Rapid a avut nenorocul să nu conducă în minutul patru.”
- Minutul 41: O pasă greșită a lui Perryman îl servește pe Ene Daniel, singur în careu. Din nou, Jennings se opune incredibil.
- Minutul 44: Incursiunea spectaculoasă a fundașului Pop se încheie cu o minge care traversează careul, dar Neagu nu ajunge la deviere.
La pauză, scorul de 0-0 părea o nedreptate flagrantă. Tottenham, deși superioară, se agățase de avantajul din tur, jucând prudent, dar beneficiind și de șansă.
Partea secundă a adus dezastrul. Dorința de a egala a rapidiștilor s-a transformat în nervozitate, iar englezii au profitat rapid. În minutul 58 o minge lungă îl găsește pe temutul Chivers. Fundașii giuleșteni fac pasul la ofsaid, dar Codrea nu se sincronizează (o greșeală similară celei din tur!). Chivers șutează, Răducanu respinge, dar Pearce înscrie dintr-o minge recuperată. Rapid – Tottenham 0-1.
De aici, meciul a degenerat într-o “brambureală, de acţiuni obstrucţioniste şi dezagreabile”. Jucătorii Rapidului, simțindu-se nedreptățiți, devin nervoși și intră în dueluri dure. Pop, faultat de Pearce, reacționează printr-un gest incredibil: îl trage de păr pe englez! Dublă eliminare (Pop și Pearce). Imediat după gol, Rică Răducanu îl lovește pe arbitru cu mingea în semn de protest, fiind cu greu convins de oamenii din jur să revină în poartă.
Codreanu îl faultează în careu pe Coates. Lovitură de la 11 metri! Peters execută, dar trimite mingea în bară! Însă Răducanu, plonjând, se accidentează și continuă așa restul meciului.
În minutul 84, “muntele” Chivers, pe care Boc încercase de nenumărate ori să-l oprească, pleacă într-o cursă fulgerătoare, driblează și înscrie cu o execuție rafinată.Rapid – Tottenham 0-2.
Englezii, superiori din toate punctele de vedere, și-au meritat pe deplin calificarea (5-0 la general). Regretul cel mai mare a rămas însă explozia de nervi a rapidiștilor, care nu a făcut cinste fotbalului românesc.
| CUPA UEFA 1971/1972, OPTIMI DE FINALĂ (RETUR) | |||
| Miercuri, 15 decembrie 1971, ora 12:30 | |||
| Stadion: 23 August | |||
| Spectatori: 25.000 | |||
| Arbitru: Aurelio Angonese (Italia) | |||
| RAPID BUCUREȘTI | 0 | 2 | TOTTENHAM |
| Tur: Tottenham Hotspur 3-0 Rapid București | |||
| [0:1] Jimmy Pearce 58′ | |||
| [0:2] Martin Chivers 84′ | |||
| PRIMUL XI | |||
| Rică Răducanu (GK) | Pat Jennings (GK) | ||
| Alexandru Boc | Phil Beal | ||
| Gheorghe Codrea | Peter Collins | ||
| Nicolae Lupescu | Ray Evans | ||
| Constantin Dinu | Cyril Knowles | ||
| Ion Dumitru ▼46′ | Steve Perryman ▼46′ | ||
| Daniel Ene ▼60′ | Martin Peters | ||
| Teofil Codreanu | John Pratt | ||
| Alexandru Neagu | Martin Chivers | ||
| Ion Pop 64’🟥 | Ralph Coates | ||
| Marian Petreanu | Alan Gilzean ▼52′ | ||
| REZERVE | |||
| Iordan Angelescu ▲46′ | ▲46′ Terry Naylor | ||
| Constantin Năsturescu ▲60′ | ▲52′ Jimmy Pearce 64′🟥 | ||
| ANTRENORI | |||
| Bazil Marian | Bill Nicholson | ||
Declarații de după meci
Managerul lui Tottenham, Bill Nicholson, s-a arătat dezgustat de duritatea jocului: “S-ar putea numi ceea ce am văzut azi după-amiază, joc de fotbal? De ce nu încearcă ei [jucătorii români] să practice un fotbal de calitate? Iată, exemplul lui Răducanu. Dacă s-ar lăsa de «comicăriile» lui, ar putea fi unul dintre cei mai buni portari din lume…”
În contrast, arbitrul italian Angonese a considerat că a gestionat bine situația: “Cred că poate fi apreciat faptul cum am izbutit s-o «liniștesc». În rest, un joc obișnuit, fără incidente deosebite (în afară de eliminarea celor doi jucători)…”
Vicepreședintele Tottenham, C.F. Cox, și observatorul UEFA, Petr Vladimir, au căzut de acord: arbitrul a scăpat jocul din mână de la început.
Petre Capră, președintele Rapid, a deplâns nervozitatea jucătorilor: “Jucătorii noștri au fost mai nervoși și n-au mai izbutit să controleze jocul… Eu sunt mulțumit că Rapidul a izbutit să ajungă chiar și până aici…”
A fost o eliminare așteptată în fața unei forțe a Europei, dar modul în care s-a desfășurat returul de la București a lăsat un gust amar. Rămâne meciul în care fotbalul frumos al Rapidului din prima repriză a fost umbrit de o “bătălie” plină de nervi și greșeli inexplicabile.



