Pe 12 iunie 1955, naționala României juca un meci amical cu reprezentativa Norvegiei. Meciul s-a jucat pe Stadionul Ullevaal din Oslo cu peste 17.500 de spectatori în tribune. Aceasta a fost prima întâlnire dintre cele două selecționate.
Norvegia – România, 12 iunie 1955
Tricolorii au câștigat cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de fotbalistul echipei Progresul București aflat la cea de-a 9-a prezență, Titus Ozon, în minutul 15. Liderul de selecții din această partidă a fost Iosif Petschovschi, fotbalistul echipei Flamura Roșie Arad (UTA), cu 26 de prezențe fiind și căpitanul echipei.