Fostul fundaș al celor de la Manchester United și ArsenalMikaël Silvestre, a debutat ieri în Major League Soccer (MLS), pentru Portland Timbers, cu o prestație de coșmar. Acesta a comis erori de amator la toate cele trei goluri primite de echipa sa în remiza, 3-3, cu  New York Red Bulls, echipa la care evoluează Thiery Henry.

Silvestre a început meciul în forță, cu o pasă aiurea la portar în minutul 9, fază din care s-a născut și primul gol al celor din New York. Apoi, în minutul 24, francezul a luftat ca un fundaș de Liga a doua din România, iar oaspeții treceau în avantaj, 2-1. ”Opera” lui Silvestre a fost definitivată în minutul 28, când l-a scăpat din marcaj pe un jucător al oaspeților, acesta din urmă ducând scorul la 1-3.

În final, echipa sa a reușit să egaleze, însă pentru Mikaël Silvestre rămâne un debut de coșmar, pe care l-ar vrea uitat cât mai repede.

Alte debuturi ”cu succes” !

– Jonathan Woodgate (Real Madrid)

Debut: Septembrie, 2005, Real Madrid – Athletic Bilbao 3-1

Venit la Real din Premier League pentru fabuloasa sumă de 13 milioane de lire sterline, Woodgate a avut un debut ”excelent” într-o partidă cu Bilbao: autogol în minutul 24 și eliminare în minutul 66!

– Michael Theo (fost Theoklitos) (Norwich)

Debut: August 2009, Norwich – Colchester 1:7

Actualul portar al celor de la Brisbane Roar a trecut, cândva, și prin Anglia, pe la Norwich City. Pe atunci, ”canarii” erau în League One, un fel de Divizia C la noi. Cu toate acestea, Theo nu a rupt norii, ba dimpotrivă. Debut pe teren prorpiu cu 7 goluri primite de la Colchester! Iată ceva mai rău ca în cazul lui Silvestre!

– Zlatan Ibrahimovic (AC Milan)

Debut: Septembrie, 2010, Cesena – Milan 2-0

Proaspăt reîntors în Serie A, după un eșec la Barcelona, Zlatan a avut și el un debut de povestit dușmanilor pentru Milan. Penalty ratat în minutul 85!