Cupa UEFA, sezonul 2005/06, semifinale: Middlesbrough 4-2 Steaua, 27 aprilie 2006

0
7648

Una dintre cele mai dureroase înfrângeri pentru o echipă românească în cupele europene din ultimii 30 de ani a fost cu siguranță returul jucat de Steaua cu englezii de la Middlesbrough de pe 27 aprilie 2006. Echipa antrenată de Cosmin Olăroiu începea returul de pe Riverside Stadium cu un avantaj minim după victoria cu 1-0 obținută la București.

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru Dică și compania. Același Dică care marcase și în tur, dubla avantajul la general în minutul 16 când portarul Jones respinge un șut expediat de Petre Marin de la aproximativ 30 de metri, mingea ajunge în picioarele decarului nostru care fentează un apărător și trimite în dreapta portarului, Middlesbrough 0-1 Steaua!

Minutul 24, corner pentru Steaua. Execută Boștină, Dorin Goian se înalță și trimite pe poartă dar Jones respinge. Unul dintre fundași respinge mingea mai departe în față din cădere dar balonul ajunge la același Goian care înscrie și dublează avantajul de pe tabelă. Middlesbrough 0-2 Steaua! Era 3-0 la general cu 65 de minute rămase din această dublă.

Din păcate, de aici începe coșmarul Stelei. Steve McClaren face probabil, cea mai inspirată schimbare din cariera sa de antrenor și-l introduce pe Massimo Maccarone în locul lui Gareth Southgate. Italianul înscrie la doar 7 minute de când a intrat pe teren, reducând din diferență: Middlesbrough 1-2 Steaua!

După pauză, pe teren s-a aflat o singură echipă, Boro. Olăroiu a schimbat tactica, preferând să apere avantajul de două goluri la general dar Mark Viduka readucea speranțele în tabăra gazdelor în minutul 64 când marca pentru 2-2. Olăroiu a mizat pe apărare și a înlocuit un atacant, pe Victoraș Iacob cu un fundaș, Daniel Bălan în minutul 65. Chris Riggot reducea la doar un gol visul englezilor de a se califica într-o finală la care nici cel mai înfocat suporter al gazdelor nu visa în minutul 25. Olăroiu a mai făcut două schimbări defensive pe finalul celor 10 minute însă fără chiar și așa, roș-albaștri nu au reușit să gestioneze tensiunea. Același Massimo Macarone a dat lovitura de grație în minutul 89 spulberând orice speranță. Final: Middlesbrough 4-2 Steaua!