Meciuri de legendă: Brazilia 2-0 România, 17 aprilie 1974

0
2447

Selecționatele României și Braziliei s-au întâlnit doar de patru ori până acum de-a lungul istoriei. Prima și singura partidă oficială dintre cele două naționale a fost cea de la Campionatul Mondial din Mexic, 1970. Din păcate brazilienii s-au impus atunci cu 3-2 dar România a prestat un fotbal excelent.

Următorul meci dintre România și Brazilia s-a jucat la 4 ani distanță de la întâlnirea de la Guadalajara. Au mai urmat apoi alte două amicale, unul în 1995 (scor 2-2) și altul în 2011, meciul de retragere al lui Ronaldo Nazario Da Lima (victorie cu 1-0 a brazilienilor).

Așadar, pe 17 aprilie 1974, România juca al doilea meci din istorie împotriva Braziliei. Este vorba despre amicală jucată la Sao Paulo, pe Stadionul Morumbi sub privirile a peste 70.000 de spectatori. Din păcate, nu ne-am putut lua revanșa în fața brazilienilor, care au câștigat cu 2-0. Golurile au fost marcate de Leivinha în minutul 9 și Edu în minutul 20.

Selecționerul României din acea perioadă a fost Valentin Stănescu, acesta aflându-se la cel de-al 12 meci pe banca tricolorilor.

S. = Număr selecții în echipa națională

Articolul precedentȘtefan Dobay – fotbalistul care a rupt plasa porții cu șuturile sale (interviu video din 1981)
Articolul următorMeciuri de legendă: Spania 1-1 România, 17 aprilie 1975