MACHESTER CITY 2 – 3 MANCHESTER UNITED

(Yaya Toure ’60, Zabaleta ’86 / Rooney ’16, ’29, Van Persie ’91)

Spectatori: 47.166

Locul 2 contra locului 1. Statistica dinaintea marelui derby al oraşului Manchester ne dădea toate indiciile: United inferioară defensiv, dar evident superioră la finalizare. Campioana City, chiar dacă reuşise să-şi creeze mai multe şanse de gol, avea mai puţine reuşite, iar asta spunea multe multe despre capacitatea băieţilor lui Mancini de a finaliza acţiuni pe care talentul jucătorilor reuşeşte să le creeze.

Chiar şi aşa, Mancini a ales “nebunia” lui Balotelli în locul constanţei lui Tevez din primul minut al meciului, o mutare pe care avea să se recunoască nevoit să o denunţe chiar el la nici 10 minute de la startul reprizei secunde, când, exasperat de superficialitatea lui Mario, l-a trimis la vestiare şi l-a introdus ăe Tevez. City a devenit mult mai periculoasă şi lipsa de inspiraţie în alegerea primului “11” e o bilă neagră în contul lui Mancini. Privirea plină de reproş aruncată de Balotelli lui Mancini la momentul schimbării nu mai miră pe nimeni. Mario a rămas Mario.

Dincolo, United a predat o lecţie de comportament în faţa porţii, Rooney reuşind 2 goluri în prima repriză cu finalizări letale, după faze care au scurtcircuitat defensiva lui Mancini. Wayne ajunge astfel la 150 de de goluri marcate în Premier League. Are 27 de ani. City domina, United marca. Frustrarea lui Mancini a fost evidentă, la finalul meciului declarând: “Noi am jucat, ei au câştigat.”

Important: În min 59, exact în faza premergătoare golului de 1-2 reuşit de Yaya Toure, United are un gol anulat aiurea, Ashley Young fiind ţinut în joc de Zabaleta la mingea trimisă în bară de Van Persie. Poate golul din prelungiri a fost dreptatea care se mai regăseşte din când în când în fotbal.

Mancini a mai arătat o dată că nu ştie să piardă, Nasri fiind victima găsită de italian pentru modul în care s-a plasat în zid la faza decisivă din final: “Am avut 2 oameni şi jumătate în zid.” Cred că mai important era să reliefeze prostia lui Clichy care pierde mingea în preajma propriului careu la faza din care se comite faultul care aduce lovitura liberă şi golul lui Van Persie. United, câştigătoarea pe merit a meciului. De data asta, fără vreun ajutor a oficialilor, dimpotrivă.

Link către rezumatul şi analiza meciului în emisiunea Match of the Day (BBC)

SUNDERLAND 1 – 3 CHELSEA

(Johnson ’66 / Torres ’11, ’45 pen, Mata ’49)

Spectatori: 39.273

Rafa Benitez a ales să nu facă vreo schimbare în primul “11” faţă de meciul jucat la mijlocul săptămânii cu Nordsjaelland (6-1), iar aceasta a fost chiar prima ocazie în care Chelsea a jucat cu aceeaşi titulari în 2 meciuri consecutive în sezonul 2012/2013.

Care e diferenţa sesizabilă faţă de garnitura obişnuită a lui Di Matteo? Absenţa lui Oscar de la mijlocul terenului, Moses fiind acum omul preferat în tripleta cu Mata şi Hazard în spatele lui Torres. O decizie bună? Câtă vreme adună victorii, totul are justificare. Un aspect: Moses a acumulat deja experienţă cu adversarii din Premier League în perioada de la Wigan, în vreme ce Oscar s-ar putea să mai aibă nevoie de puţin timp pentru a se acomoda cu ritmul şi rigorile cerute în prima ligă engleză. Rafa Benitez are oricum o misiune ingrată la Chelsea: un ochi pe reproşurile tribunei, un ochi pe atitudinea vestiarului faţă de un antrenor interimar şi un ochi pentru ce se întâmplă pe teren. Având doar 2 ochi disponibili, cred că e de înţeles de ce a ales să stea cu ei pe vestiar şi pe situaţia din teren. Tribuna va trebui să aştepte.

Sunderland? Va disputa marţi seara restanţa cu Reading şi Martin O’Neill ştie că doar o victorie ar scoate echipa de pe locul retrogradabil pe care e acum. Va fi un meci crucial în lupta echipelor care se zbat să rămână în Premier League şi în sezonul următor.

EVERTON 2 – 1 TOTTENHAM

(Pienaar ’90, Jelavic ’91 / Dempsey ’76)

Spectatori: 36.494

După 16 etape, dacă meciurile ar fi avut doar 80 de minute, Tottenham ar fi liderul campionatului. Faptul că echipa e acum pe locul 5 spune totul despre incapacitatea echipei lui Villas-Boas de a gestiona avantajele create, iar partida de pe Goodison Park s-a înscris în acelaşi registru.

Everton a jucat mai bine în meciul de duminică, Tottenham profitând de un moment de inspiraţie al lui Dempsey şi de o deviere norocoasă a lui Distin care a făcut ca mingea să ia o boltă care l-a învins pe Howard. Ar fi fost o victorie uriaşă pentru Villas-Boas pe terenul uneia dintre echipele cu care va fi aproape sigur în luptă directă pentru o plasare pe primele 4 locuri la finalul campionatului. Dar, sfârşitul meciului a fost al gazdelor. Panică în defensiva lui Tottenham, lipsă de luciditate şi 2 minute în care totul s-a jucat.

Everton dă tot mai mult senzaţia unei echipe complete şi mai ales unite în dorinţa de a pătrunde în zona locurilor de Champions League. Surprinzător, echipa lui David Moyes e mai redutabilă în meciurile jucate în faţa echipelor cu pretenţii din campionat, având probleme cu echipele fără obiective îndrăzneţe. Dacă Moyes va reuşi să-i facă să fie concentraţi şi la meciurile cu echipele de pluton, putem vedea un Everton clasat foarte sus la finalul sezonului.

ARSENAL 2 – 0 WEST BROMWICH ALBION

(Arteta ’26 pen, 64′ pen)

Spectatori: 60.083

Locul 10 ocupat înaintea meciului de Arsenal părea mult sub aşteptările fanilor de pe Emirates. Dincolo, locul 5 ocupat de WBA la startul partidei, părea mult peste aşteptările fanilor de pe Hawthorns. Într-un fel, situaţia s-a reglat după meciul de sâmbătă. Dar, nu tocmai atât de lipsit de semne de întrebare precum ne-am fi dorit.

Fazele celor 2 penalty-uri dictate în favoarea lui Arsebal l-au făcut pe managerul lui WBA, Steve Clarke să declare la final: “Avem arbitri foarte buni în Anglia. Din păcate, la meciul de azi, cred că am avut parte de unii dintre cei mai slabi arbitri dintre cei mai buni.”

E simulare a lui Cazorla la primul penalty, Reid nu îl atinge pe spaniol, iar gestul lui Cazorla de a se ţine de picior ca un semn de durere după contact, a fost condamnat de marea majoritate a analiştilor pe perioada weekend-ului în Anglia. E exact ceea ce nu vrea nimeni să vadă în fotbal. Al doilea penalty e precedat de un fault în atac al lui Oxlade-Chamberlain la Popov. Faza continuă şi Brunt în faultează în careu pe mijlocaşul lui Arsenal. Aşa se face 2-0.

Ar fi absurd să reduc întregul meci al 2 faze, tocmai de asta o să remarc faptul că Arsenal şi-a creat şanse bune de gol faţă de meciul anterior cu Swansea, e marea îmbunătăţire. Dar, neputinţa de la finalizare face mult mai sugestive cadrele cu Thierry Henry, prezent pe Emirates la meci. Poate reîntoarcerea “regelui” în ianuarie va ajuta din nou echipa lui Wenger să iasă din blocajul ofensiv pe care pare să-l acuze.

West Bromwich pare intrată într-o criză de formă, înregistrând a 3-a înfrângere consecutivă şi ajungând astfel de pe incredibilul loc 3, acum pe 6. Chiar şi aşa, echipa este clasată cu mult peste aşteptările fanilor şi beneficiază de suficientă linişte pentru a continua un sezon foarte bun.

SWANSEA 3 – 4 NORWICH

(Michu ’51, ’93, de Guzman ’59 / Whittaker ’16, Bassong ’40, Holt ’44,

Snodgrass ’77)

Spectatori: 20.294

Rezumatul meciului vă va prezenta una dintre cele mai bune prime reprize făcute de o echipă în sezonul 2012-13 în Premier League. Absolut senzaţională evoluţia celor de la Norwich în primele 45 de minute, lucru care l-a făcut şi pe managerul lui Swansea, Michael Laudrup, să declare la finalul meciului: “Dacă am fi câştigat azi, nu am fi meritat-o.”

16 puncte în ultimele 8 etape pentru echipa lui Chris Hughton şi nicio înfrângere, doar Man United are mai multe puncte reuşite în aceste ultime 8 meciuri jucate (21). Se ştie faptul că pentru a te menţine în Premier League, obiectivul este să ajungi la 40 de puncte. Norwich, cu cele 22 de puncte pe care le are acum, a trecut de jumătatea drumului încă din etapa 16.

La Swansea, trebuie să vorbim iar despre spaniolul Michu. După cele 2 goluri marcate, devine doar al 6-lea jucător străin din istoria Premier League care atinge 12 goluri marcate în primele 16 meciuri jucate în prima ligă din Anglia. Ceilalţi 5 sunt: Henry, Van Nistelrooy, Anelka, Drogba şi Van Persie.

ASTON VILLA 0 – 0 STOKE CITY

Spectatori: 30.110

Stoke, la fel ca şi Norwich, e o altă echipă care reuşeşte surprinzător o serie de rezultate foarte bune şi totul vine pe seama organizării defensive pe care o comandă managerul Tony Pulis. O echipă care, deşi ne plictiseşte în genral pentru jocul închis, tacticizat, rudimentar pe alocuri pe care îl practică, are cele mai puţine goluri încasate în prima ligă: doar 12 goluri primite. Pe locul 2, i-am găsi pe campionii de la Manchester City, cu 14 goluri încasate.

Aston Villa, cu aceleaşi probleme privind calitatea mediocră a lotului, managerul Paul Lambert cu siguranţă va încerca în ianuarie aducerea unor întăriri, dar acest lucru va depinde şi de reuşita tranzacţionării atacantului Darren Bent, cu care Lambert nu mai are cale de împăcare, dar pentru care va trebui să se găsească o echipă dispusă să plătească suma cerută de Villa. Bent rămâne până la ora actuală cel mai scump transfer din istoria clubului Aston Villa, cu cele 19 milioane de lire sterline plătite către Sunderland în ianuarie 2011. Cu tot cu bonusuri, suma finală ar putea ajunge la 24 milioane de lire, unul din aceste bonusuri fiind la cotitură: Villa ar trebui să mai achite 3 milioane când atacantul ar ajunge la 50 de meciuri jucate de atacant la ei. Tocmai de asta se crede că e sigură mutarea lui în ianuarie, el ajungând sâmbătă la 48 de partide în tricoul lui Aston Villa.

WEST HAM 2 – 3 LIVERPOOL

(Noble ’36 pen, Gerrard ’43 autogol / Johnson ’11, J. Cole ’76, Collins ’79 autogol)

Spectatori: 35.005

16 etape trecute şi cred că încă n-am văzut primul meci în care Brendan Rodgers să nu experimenteze ceva în echipa de start. Fie că a fost Downing extremă sau fundaş stânga, fie că a fost Jose Enrique fundaş stânga, fie că a fost jordan Henderson fundaş dreapta sau o formulă cu 3 fundaşi centrali, ceva trebuia să aşteptăm mai mereu de la Liverpool în echipa de start. Duminică, a fost experimentul cu Jonjo Shelvey vârf împins.

Vestea bună e că încep să se lege rezultate, iar fanilor Liverpool le va place să vadă clasamentul valabil pe ultimele 8 etape în Premier League. (sursa BBC)

Şi, uitându-ne pe meciurile care vin pentru Liverpool, luând în calcul şi că nu vor mai avea de intercalat şi meciuri de Europa League între partide, decembrie începe să sune mai bine pentru fanii de pe Anfield. Plus, cu unele achiziţii în ianuarie, obligatoriu un atacant la susţinere pentru Suarez, Liverpool poate să salveze sezonul în a doua parte a lui.

West Ham a scăpat o şansă bună printre degete, managerul Sam Allardyce acuzând accidentarea mijlocaşului defensiv Diame în repriza a doua, când conduceau cu 2-1. Oricum, West Ham, pentru obiectivul propus în acest sezon, acela de a evita retrogradarea, este foarte bine clasată.

SOUTHAMPTON 1 – 0 READING

(Puncheon ’61)

Spectatori: 29.331

Miză uriaşă în acest meci între 2 echipe care erau pe poziţii retrogradabile înainte de startul partidei şi, pentru prima oară de startul sezonului, managerul Nigel Adkins îşi vede echipa ieşită din zona celor 3 locuri care duc spre liga secundă.

Un  meci în care Reading putea da ea lovitura, având o bară în repriza a doua prin Robson-Kanu, dar Puncheon a adus bucuria pe St Mary’s şi Southampton respiră mai relaxat după startul foarte greu de sezon.

Reading necesită evidente întăriri şi Brian McDermott probabil că şi-a întocmit lista de posturi pe care le vrea îmbunătăţite şi cea cu numele care ar putea ajunge la echipă odată cu startul perioadei de transferuri.

WIGAN 2 – 2 QPR

(McCarthy ’19, ’74 / Nelsen ’26, Cisse ’71)

Spectatori: 17.163

E oficial, QPR a intrat în istoria Premier League: prima echipă care nu reuşeşte nicio victorie în 16 meciuri jucate de la startul sezonului în campionat. Şi au fost aproape de a evita ruşinea, când Djibril Cisse făcea 2-1, Harry Redknapp recunoscând că primul lui gest a fost să se uite la ceas şi să vadă că mai avea 20 de minute de rezistat.

Wigan a reuşit să egaleze la nici 3 minute distanţă, dar ar fi fost chiar anormal să piardă meciul echipa lui Roberto Martinez. QPR se poate mulţumi şi cu egalul după cascada de ratări oferită de Wigan la scorul de 1-1.

Harry, vorbind despre şansele de salvare de la retrogradare, spune că a avut situaţii şi mai grele la Portsmouth şi că a reuşit salvarea, dar, uitându-ne în clasament vedem că are 7 puncte. Până la 40, rămân 33 de puncte de scos în 22 de etape, nu va fi deloc uşor…

Etapa se va încheia luni seara cu partida Fulham – Newcastle.

Meci programat de la ora 22.00 (20.00 UK Time)