Liverpool – Barcelona 4-0 vs. Barcelona – PSG 6-1. Care a fost cea mai tare revenire într-o ”dublă” de Liga Campionilor?

0
1745

Liverpool-Barcelona”Am fost contemporani cu o revenire istorică. Nu-i așa că este o formulare auzită cam des în ultimii ani? Am auzit-o în 2017, după Barcelona – PSG, am auzit-o în 2018, după AS Roma – Barcelona și am auzit-o acum câteva ore, după Liverpool – Barcelona. Coincidență sau nu, avem un numitor comun în istoria acestor reveniri, iar acela se numește FC Barcelona.

Aseară, pe Anfield, Barcelona a fost din nou în centrul atenției, dar și în bătaia puștii. După acel 0-3 de pe Olimpico de acum un sezon, din faza sferturilor de finală ale Ligii, catalanii au încasat un 0-4 fără drept de apel și în returul semifinalei din acest sezon cu Liverpool. A fost scorul perfect căutat de ”cormorani”, venit după un 0-3 nedrept pe Camp Nou.

Deși a avut la dispoziție aproape tot ce avea mai bun în lot, Ernesto Valverde a trimis în teren o echipă total adormită. Messi a fost lipsit total de inspirație, Luis Suarez a jucat din nou un rol de ”Diego Costa”, Coutinho a fost Coutinho, adică același transfer ratat, iar linia defensivă părea pusă în teren de cuplul Teja-Dică.

De cealaltă parte, Liverpool a jucat un fotbal mai mult decât perfect, mai mult decât ofensiv și mai mult decât cu inima. ”No Salah, No Firmino, No Problem” și-au zis englezii, iar asta s-a văzut pe tabelă. Rând pe rând, Origi, Wijnaldum, Wijnaldum și iar Origi i-au ciuruit plasa lui Ter Stegen, iar acel 0-3 din Catalonia a fost șters cu buretele.

La nici 24 de ore de la acest festin fotbalistic, Liverpool – Barcelona 4-0, în lumea fotbalului a apărut celebra întrebare: ”A fost acest meci cea mai tare revenire într-o ”dublă” de Liga Campionilor?”.

Teoretic, cea mai tare revenire a fost acel Barcelona – PSG 6-1 din 2017. După 0-4 pe Parc des Princes la Paris, Barcelona a întors soarta calificării pe teren propriu, câștigând cu un neverosimil 6-1.

Povestea acelui retur….

barcelona-psg

Catalanii au fost de nerecunoscut pe Parc des Princes și au pierdut cu 4-0, dar pe Nou Camp au reușit să se impună cu 6-1, după un final incendiar. Echipa antrenată de Luis Enrique a marcat 3 goluri în ultimele 7 minute ale partidei. Barcelona a avut 2-0 la pauză, după golul marcat de Suarez în minutul 3 și autogolul lui Kurzawa din minutul 40. După pauză, speranțele au început să explodeze. Messi a dus scorul la 3-0, reușind să transforme un penalty în minutul 50. Mai era nevoie de un gol pentru ca minunea să prindă aripi. Acesta avea să vină, dar în poarta lui Ter Stegen. Cavani reducea din diferență 12 minute mai târziu, iar speranțele catalanilor și ale fanilor erau aproape de zero.

Fotbalul a intrat însă într-o perioadă magică de 7 minute! În minutul 88, Neymar a bătut impecabil o lovitură liberă și a dus scorul la 4-1. Catalanii s-au aruncat asupra porții adverse și Suarez a obținut un penalty în minutul 90. Neymar a transformat lovitura de la 11 metri și finalul a fost unul nebun. Barcelona a intrat în istorie după golul marcat de Sergi Roberto în minutul 95, venit în urma unei pase a lui Neymar, actualul jucător al parizienilor.

S-a terminat 6-1 și catalanii se calificau în sferturile de finală, unde aveau să fie eliminați de Juventus.

Liverpool – Barcelona 4-0 vs. Barcelona – PSG 6-1. Care a fost mai tare?

La prima vedere, Barcelona-PSG 6-1 pare o revenire mai gigantică. Ai pierdut 0-4 la Paris, apoi bați 6-1 pe Camp Nou, un scor categoric și în lumea tenisului. Ce poate fi mai șocant? Duelul de pe 8 martie 2017 a avut însă cu totul și cu totul alte date ale problemei. Printre explicațiile ”minunii”:

• Barcelona – PSG a fost, spun cârcotașii, dar și specialiștii, un meci în care Deniz Aytekin, un arbitru neamț extrem de ”găzdar”, a tras la căruța gazdelor în rând cu Messi, Suarez și Neymar;
  • Barcelona, față de PSG, era o echipă mult mai bine cotată, mai închegată și cu multe vedete. Barca ataca atunci cu tripleta de vis Messi-Suarez-Neymar (MSN), iar PSG replica prin Cavani-Moura-Draxler
  • Barcelona întâlnea o echipă cu performanțe zero în Liga Campionilor

Să ne transformăm acum în avocații meciului Liverpool – Barcelona 4-0. Ei bine, revenirea aceasta poate fi catalogată ca fiind peste cea dintre Barcelona și PSG pentru că:

• Liverpool se prezenta în meciul retur cu Barcelona fără 42 de goluri în atac, adică fără doi dintre cei mai buni oameni din ofensivă, Mohamed Salah și Roberto Firmino. Poate Salah nu face cât Messi, însă alături de Bobby Firmino se ridică la acel nivel. Cel puțin ca număr de goluri marcate.
  • Imaginați-vă că Barcelona se prezenta în 2017, la returul cu PSG, fără Messi și Neymar.
  • Liverpool îl avea în față, ieri, pe Lionel Messi, adică omul cu 48 de goluri în 47 de meciuri din acest sezon. Era un Messi aflat într-o formă incredibilă.
  • Per total, Liverpool avea în față o Barcelona cu ”doar” 114 goluri marcate în sezonul curent.
  • Liverpool a învins-o pe Barcelona EXCLUSIV pe teren. Fără VAR, fără arbitraj ”de casă”, fără noroc, fără vânt, fără ploaie.

Așadar, dacă tragem linie observăm că Barcelona-PSG a fost, cantitativ, cea mai tare revenire din istoria ”dublelor” din Liga Campionilor. Calitativ însă, Liverpool – Barcelona e undeva mai sus.

La timpul lor, în Liga Campionilor au fost și alte meciuri cu întoarceri spectaculoase de situație între tur și retur. Cum am putea să uităm de ”Super Depor”-ul lui Pandiani și Valeron, de Monaco-ul lui Morientes sau de Barcelona lui Pep.

Iată lista celor mai tari reveniri în Liga Campionilor din 2000 până azi:

– Aceeași FC Barcelona pierdea 3-1 to Chelsea în tur, dar învingea cu 5-1 în manșa secundă în ediția 1999/2000 din sferturile de finală ale competiției.

– Trei ani mai târziu, Super-Deportivo La Coruna întoarce un 1-4 pe San Siro și bate fără drept de apel un Milan uriaș, scor 4-0 și accede în careul de ași (2003/2004)

– În același sezon, Monaco pierde în tur, 2-4 cu Real Madrid, dar revine în Principat și bate cu 3-1, printre marcatori afându-se și renegatul Morientes. (2003/04)

– În șaisprezecimile sezonului 2011/2012, în rol de victimă era Napoli. După 3-1 în Italia, Napoli se prezintă slab în returul cu Chelsea și pierde 1-4.

– Încă una de la Barcelona, dar pozitivă. Cu Messi ”dat dispărut” pe San Siro, catalanii pierd cu 2-0, însă vine returul și se distrează contra milanezilor, scor  4-0 (2012/13, 16-mile de finală)

– Un sezon mai târziu, tot în 16-imi, Manchester United revine de la 0-2 în Grecia, cu Olympiacos și bate cu 3-0 pe Old Trafford.

– Sezonul trecut, Barcelona s-a făcut din nou de râs. În sferturile de finală, Barca bate cu 4-1 pe AS Roma pe Camp Nou, apoi e umilită în Italia, 0-3, iar calificarea e ratată.

– O altă echipă din Premier League a realizat în acest sezon o revenire superbă. E vorba de Manchester United. După 0-2 pe Old Trafford cu PSG, diavolii s-au dus la Paris fără multe vedete și a câștigat cu 3-1. A fost mult noroc, dar istoria va reține doar calificare în ”sferturi”.

sursa foto: mirro.co.uk

Articolul precedentCum arată fotbalul perfect? Cam așa: Liverpool 4-0 FC Barcelona
Articolul următorSpecialist în Liga1, episodul 14! CFR Cluj – ”U” Craiova, șansa oltenilor a învinge FCSB-ul