Ligue1- 12ème Journée

0
396

In Franta, dupa etapa a zecea urmeaza etapa a 12-a. Din cauza virusului AH1N1 etapa a 11-a a fost reprogramata pentru inceputul lunii decembrie. Asadar vorbim despre etapa a 12-a…
Dupa etapele ce au trecut, a urmat una fara mari surprize. Doar victoria celor de la Auxerre in compania revelatiei Montpellier poate intra in categoria “surprize”. Da si nu prea, pentru ca dupa ce au avut un inceput foarte slab de campionat, colegii lui Daniel Niculae au recuperat foarte bine si au demonstrat o forma de zile mari, urcand pana in coasta echipelor care sunt angrenate in lupta la titlu. Asadar Auxerre – Montpellier 2-1. Daniel Niculae a fost titular si a jucat pana in minutul 89 cand a fost schimbat. Costa de la oaspeti , a fost eliminat in minutul 75 pentru doua cartonase galbene.
Cele doua echipe au ajuns colege de clasament, pe locurile 4 si 5, la egalitate de puncte, golaverajul fiind insa favorabil celor de la Montpellier.

Derby-ul etapei s-a jucat la Bordeaux, in fata a peste 32 000 de spectatori, gazdele castigand la limita in fata celor de la Monaco. Prin acest rezultat, diferenta intre cele doua echipe se mareste la 4 puncte, Monaco ajungand pe locul al treilea.

Boulogne pierde acasa, 1-2 cu Nancy, oaspetii inscriind golul victoriei in inferioritate numerica ( Loties fusese eliminat cu 4 minute inainte de inscrierea golului ), iar lanterna rosie Grenoble pierde acasa, 0-2 cu Lille. Nu mai surprinde pe nimeni ca grenoblezii au
infrangeri pe linie si nici nu dau semne ca si-a putea reveni din acest soc psihic prea curand.. Lille insa iese din zona retrogradarii cu ajutorul acestei victorii.

Lens pierde 2 puncte acasa, 1-1 cu Lorient si intra din nou in dansul periculos al retrogradarii. In ciuda rezultatelor proaste, echipa din nordul Frantei continua sa surprinda prin numarul mare de spectatori prezenti la stadion. Echipa arata ca este in continuare iubita, devreme ce spectatorii umplu meci de meci un stadion ce are o capacitate mai mare ca numarul locuitorilor orasului.

Marseille, dupa ce a fost obligata sa stea runda trecuta, din cauza virusului gripei porcine, reuseste sa smulga destul de greu un egal pe teren propriu, in fata celor de la Toulouse. Spun asta si din cauza ca oaspetii au avut om eliminat din teren in minutul 8 si au jucat aproape intreg meciul in inferioritate numerica.
In schimb, echipa afectata cel mai rau de virului AH1N1, adica PSG, s-a razbunat pe cei de la Sochaux, administrandu-le un 4-1 scurt chiar pe terenul acestora.

In ultimul meci al zilei de sambata, in derby-ul regional din estul Frantei, Lyon a invins pe terenul celor de la Saint Etienne, printr-un gol inscris de catre Gomis aproape de finalul meciului. Lyon ramane in coasta campioanei, iar Saint Etienne traieste din ce in ce mai periculos, ocupand prima pozcitie neretrogradabila, la un singur punct de urmatoarea clasata.

Nice invinge, 1-0 acasa cu Le Mans si poate sa respire usurata in perspectiva viitorului apropiat: au ajuns la mijlocul clasamentului. Le Mans ramane pe un loc retrogradabil.
O mica surpriza, cel putin din punct de vedere al scorului, a furnizat si Rennais, invingatoare la Valenciennes cu 3-0, toate golurile fiind inscrise in a doua repriza.

In aceasta etapa s-au inscris 23 de goluri si s-au acordat 39 de cartonase galbene si 5 rosii ( cele mai multe cartonase rosii acordate intr-o etapa ).

Echipa care a tras cele mai multe suturi pe poarta de la inceputul sezonului si pana acum este Lyon ( 190 suturi la poarta, 65 pe poarta ), iar cel mai periculos jucator pentru portarii adversi a fost Gignac ( Toulouse ) cu 58 de suturi la poarta, dintre care 20 au prins cadrul portii.