Ligue 1 – 4ème Journée (+Rezumate Video)

2
269

Etapa a patra din campionatul francez a programat meciul ce se credea ( si inca se mai crede ) a fi marele derby al acestei editii: OM-Bordeaux. Pe Stade Velodrome, in prezenta 56 000 de spectatori cele doua echipe au incheiat meciul la egalitate( 0-0 ), meci in care s-au acordat 7 cartonase galbene. Astfel , dupa 3 etape nici una dintre echipe nu mai are punctaj maxim.
Auxerre a obtinut primul punct ( 0-0 ) din aceasta editie pe terenul nou promovatei Boulogne , meci in care Niculae a jucat intreaga repriza a doua.
O alta nou-promovata , Lens a remizat acasa, 2-2 cu Stade Rennais, oaspetii egaland in prelungiri, meci in care a fost eliminat cate un jucator de fiecare parte.
Lorient a invins acasa pe Le Mans ( 1-0 ), iar Montpellier a dat o lectie de fotbal in deplasarea de la Nice: 3-0, gazdele avand si un eliminat, la scorul de 3-0 insa.
O fosta campioana, Saint-Etienne a obtinut prima victorie din aceasta editie a Ligue 1 in meciul jucat cu vecini de la Grenole: 1-0.
FC Sochaux se impune la limita, printr-un gol din penalty in fata umbrei celei ce a fost Monaco, iar Lyon isi aminteste de vremurile bune si administreaza un 3-1 celor de la Nancy, rezultat care o duce la egalitate de puncte cu primele doua locuri.
Duminica PSG si-a continuat parcursul bun invingand acasa Lille cu 3-0 si incepe sa dea sperante suporterilor patimasi ca anul asta va fi altceva. Valenciennes invinge cu un gol in minutul 87 la Toulouse , aceasta fiind prima victorie , foarte importanta – in fata unei echipe ce se pare ca ii va fi contracandidata la retrogradare.
Etapa a patra a fost cea mai saraca in goluri de pana acum: 18 goluri marcate ( 2 din penalty ).Cea mai productiva etapa ramane a doua, cu 30 de goluri inscrise. S-au acordat 32 de cartonase galbene si 3 rosii.

In clasamentul golgeterilor pe primul loc a ramas Yoann GOURCUFF cu 4 goluri, urmat de coechipierul sau de la Bordeaux Marouane CHAMAKH ( 3 goluri ) si jucatorul PSG-ului Christophe JALLET ( 2 goluri ).

Rezumatele video pe Eurogoluri.com

Sursa: ligue1.com

Clasamentul si etapa viitoare:

Articolul precedentAutogolul saptamanii: Diaby in Manchester United – Arsenal 2-1
Articolul următorRezumate video: Primera Division, Premier League, Serie A, Bundesliga