Liga Campionilor: Real Madrid ca și calificată, Dortmund și Malaga amână pentru retur!

0
1005

Conform așteptărilor, meciurile din această seară de UEFA Champions League au avut în prim-plan două echipe care și-au arătat superioritatea valorică. Dacă pe Santiago Bernabeu aceasta s-a concretizat și pe tabelă, Real câștigând cu un categoric 3-0, pe La Rosaleda Dortmund a ratat mai mult ca niciodată și a încheiat alb cu Malaga.

Real Madrid – Galatasaray 3-0, triumful valorii!

Fără să forțeze prea mult, trupa lui Jose Mourinho și-a asigurat calificarea în careul de ași a Ligii Campionilor încă din prima manșă. În ceea ce-i privește pe turci, deși sunt o echipă cu multă experiență, ei beneficiază de mult prea puțină prospețime și incisivitate în fața porții. Drogba nu mai este cel din trecut, în timp ce Sneijder, schimbat la pauză, resimte pauza lungă la care s-a supus la Inter.

Privind statisticile partidei, scorul de 3-0 pare unul exagerat, întrucât turcii au ratat și ei câteva ocazii foarte bune. De partea cealaltă, Realul s-a impus prin calitatea jucătorilor la finalizare. Scorul l-a deschis unicul golgheter ale Ligii în acest moment, Cristiano Ronaldo, în minutul 9. Acesta l-a lobat frumos pe Muslera după o pasă marca Mesut Ozil. Până la pauză, Realul a reușit să-și dubleze avantajul printr-un gol simplu marcat de Karim Benzema, în minutul 29. Galatasaray a avut și ea ocaziile ei în prima repriză, însă Drogba nu a prins cadrul porții dintr-o poziție centrală. Turcii au cerut și un penalty, la o fază la care Khedira atinge balonul cu mâna în careu, însă arbitrul Sven Moen a lăsat jocul să continue. Repriza secundă a fost una în care Realul a redus presiunea, iar Galata s-a întărit cu un fundaș central, intrat în locul unui Sneijder șters. În ciuda acestui lucru, spaniolii au mai străpuns odată defensiva lui Terim, Gonzalo Higuain marcând, în minutul 73, golul care asigură un retur doar pentru palmares.

Real 3-0 Galata Benzema

Malaga – Borussia Dortmund 0-0, suspansul se prelungește!

Întâlnirea de pe ”La Rosaleda” a fost genul de meci care, deși s-a încheiat fără goluri, a reprezentat un spectacol deosebit. Așa cum era de așteptat, echipa care a condus jocul a fost trupa lui Jurgen Klopp. Din păcate pentru ei, nemții au ratat mult prea mult pentru o echipă care a vrut să-și asigure calificarea încă din manșa tur. Lewandowski, Gotze sau Reus au ratat ocazii imense, lăsând ca partida retur să decidă semifinalista. De partea cealaltă, Malaga a fost o echipă onestă, care și-a recunoscut limitele și a încercat să surprindă prin Isco, Saviola sau Baptista, pe contraatac sau la faze fixe.

Partida retur se anunță una extrem de dificilă pentru spanioli. În primul, din cauza faptului că Dortmund este renumită pentru forța de pe teren propriu, acolo unde s-a impus în toate partidele de Liga Campionilor din acest sezon și în al doilea rând din cauza absențelor, Iturra și Weligton fiind suspendați pentru cumul de cartonașe galbene.

Malaga Borussia

Articolul precedentTurul Tarii Bascilor: Sergio Luis Henao (COL/Sky) este noul lider dar de victoria finala este inca departe
Articolul următorBundesliga: Nici vorba de liniste intre doua etape
„Un bădăran, un necioplit, un neinformat, pe scurt: un NEANDERTHALIAN INTELECTUAL” George Copos