Al Ahli Dubai, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins la Teheran, pe Naft Teheran, scor 1-0, în prima manşă a sferturilor Ligii Campionilor Asiei. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 62 de noua achiziţie din această vară, brazilianul Rodrigo Lima, atacant venit de la Benfica.
Al Ahli Dubai a ajuns în această fază a competiţiei după ce a terminat pe locul 2 în grupa D, cu 8 puncte, pentru ca mai apoi să furnizeze supriza în optimi, eliminând pe Al Ain (0-0 acasă, 3-3 în deplasare), club tot din Emiratele Arabe Unite.
Câştigătoarea dintre Al Ahli Dubai şi Naft Teheran va întâlni în semifinale învingătoarea partidei Al Hilal (Arabia Saudită) – Lekhwiya (Qatar), scor 4-1 în tur. Pe cealaltă parte a tabloului, competiţia fiind împărţită pe zone, Asia de Vest şi Asia de Est, Guangzhou Evergrande (China) a câştigat în deplasare, scor 3-1, cu Kashiwa Reysol (Japonia), în timp ce Jeonbuk (Coreea de Sud) şi Gamba Osaka (Japonia) au remizat, 0-0.
Returul va avea loc peste trei săptămâni.