Victoria Urziceniului la Timisoara si infrangerea alb-rosilor pe teren propriu au facut ca Dinamo (21 etape au ocupat locul 1) sa piarda orice sansa la titlu. Pentru a fi campioni, indiferent de rezultatul obtinut de Timisoara la Brasov si de decizia TAS, ialomitenii mai au nevoie doar de un egal in ultima etapa. Steaua a urcat, in urma succesului reusit in fata Craiovei, pana pe locul 6, devansand Rapidul care a pierdut la Vaslui si a renascut sansele moldovenilor la ultimul loc ce duce-n cupele europene.
Iasiul s-a salvat de la retrogradare, iar Bergodi poat analiza linistit ofertele primite de la granzii bucuresteni.
In cazul in care Unirea va deveni campioana, inaintea ultimei runde (respingerea apelului facut de Timisoara), ea va realiza o serie de cifre ce merita luate in seama:
Urziceniul este echipa care a folosit cei mai putini jucatori in cele 33 de etape jucate pana-n prezent, 24. 11 fotbalisti din lotul antrenat de Petrescu au evoluat pentru echipe care au retrogradat in anii respectivi. -Urziceniul este singura echipa care a legat 12 meciuri consective fara infrangere in campionatul curent. -Urziceniul poate deveni al 11-lea oras care da o campioana. -Urziceniul poate deveni a 22 echipa din tara, a 13 din provincie, care cucereste titlu. -Urziceniul este orasul cu cel mai mic numar de locuitori care isi trece numele pe lista campioanelor (17.094 locuitori, 2004).

….
GOLURILE ETAPEI:
….
21 goluri, gazde 13 – oaspetii 8, repriza 1:14 – repriza 2: 7 ;repartizarea pe intervale de timp: 0-15: 1, 16-30: 6, 31-45: 7, 46-60: 3, 61-75: 3,76-90: 1; cu piciorul drept 11, cu stangul 3, cu capul 7; din careu 19-afara 2; 0 duble, o autogoluri, 2 goluri penalty (Pena, Paduretu); primul gol in Liga 1: Muresan A; primul gol in sezon: Muresan, Maldarasanu; Bucur si Fl.Costea isi impart prima pozitie in clasamentul marcatorilor, cu 17 reusite fiecare, ambii punctand in ultima etapa.

CARTONASE ROSII: s-au aratat 3 cartonase rosii, 1 pentru gazde si 2pentru oaspeti. Hora (Bistrita), Rada (Otopeni) si Balasa (Arges) au facut ca numarul eliminarilor in sezonul curent sa ajunga la 92.
Cu patronul la “zdup”, tocmai din cauza arbitrilor, Balasa este pe cale sa aduca un “titlu neoficial” la Pitesti. Argeseanul conduce in clasamentul jucatorilor eliminati cu 4 rosii, el fiind urmat de ex-stelistul Rada, actualmente la Otopeni, cu 3.
CARTONASE GALBENE: arbitrii au aratat de 42 de avertismente, 23 pentru gazde si 19 pentru oaspeti.

Aproximativ 59500 de spectatori au fost prezenti in tribunele celor 8 stadioane, partida din Ghencea jucandu-se cu portile inchise. Media campionatului dupa etapa 33 este (conform datelor centralizate in “Liga 1 in cifre”) de 6026 spectatori / meci.
….
CIFRELE STRAINILOR DIN LIGA 1:
….
84 straini au fost titulari in runda 33, 50 la gazde si 34 la oaspeti. 74 din ei au fost titulari, 29 evoluand pentru vizitatori. Cei mai putini s-au aflat in teren la partidele de la Bistrita (Bis 1/Otopeni 3), Galati (Otelul 3/Arges 1) si in “Stefan cel Mare” (Dinamo 2/Brasov 2), cate 4, iar cei multi in intalnirea de la Vaslui (Vaslui 11/Rapid 6). Bistrita si Arges sunt formatiile cu care au folosit cei mai putini astfel de jucatori – 1, la polul opus s-au aflat CFR cu 10 si Vaslui cu 11. Au marcat 6 goluri (Toja, Kone, Martinovici, Mansour, Gerlem, Ibeh) si au fost avertizati cu 10 cartonase galbene (8 gzd/2 osp).
….
157 din cele 297 de meciuri jucate au fost castigate de gazde, 69 s-au terminat la egalitate iar in 71 s-au impus oaspetii.
Pana-n prezent s-au marcat 680 de goluri (2,29 goluri/meci), 316 repriza 1 – 364 repriza 2, gazdele punctand de 420 de ori iar oaspetii de 260 ori. Totodata, in cele 33 de etape s-au consemnat 23 de autogoluri,36 goluri din penalty, 53 de duble si 3 triple.