Leeds United – Universitatea Craiova 0-2 în Cupa UEFA, 7 noiembrie 1979

0
352

Leeds Craiova 0-2

Pe 7 noiembrie 1979, Universitatea Craiova scria o pagină memorabilă în istoria fotbalului românesc, înfruntând pe teren englez pe Leeds United, într-un meci retur al Cupei UEFA desfășurat pe stadionul Elland Road, în fața a peste 25.000 de spectatori entuziaști. După ce câștigaseră cu 2-0 în prima manșă la Craiova, elevii lui Valentin Stănescu căutau să mențină avantajul și să obțină calificarea în turul următor.

Leeds Craiova 1979
Leeds Craiova 1979
CUPA UEFA 1979/1980, TURUL 2
Miercuri, 7 noiembrie 1979 – Retur
Stadion: Elland Road (Leeds, Anglia)
Spectatori: 14.438
Arbitru: Antonin Vencl (Cehoslovacia)
LEEDS UNITED02„U” CRAIOVA
Tur: Universitatea Craiova 2-0 Leeds United
[0:1] Sorin Cârțu 73′
[0:2] Aurel Beldeanu 85′
PRIMUL XI
John Lukic (GK)Gabriel Boldici (GK)
Trevor CherryAdrian Bumbescu
Paul HartNicolae Negrilă
Paul MadeleyCostică Ștefănescu
Byron StevensonNicolae Ungureanu
Keith Parkinson 63’▼Aurel Beldeanu
Brian Flynn▼88′ Ion Geolgău
Alan Curtis▼88′ Aurel Țicleanu
Arthur GrahamIlie Balaci
Eddie GraySorin Cârțu
Ray HankinRodion Cămătaru
REZERVE
Kevin Hird 63’▲▲88′ Petre Purima
 ▲88′ Costică Donose
ANTRENORI
Jimmy AdamsonValentin Stănescu (Ion Oblemenco)
VIDEO

 

Leeds începea meciul în forță, dominând clar primele zece minute, dar echipa noastră reușea să își apere teritoriul cu precizie și calm. Apărarea oltenilor, condusă impecabil de Costică Ștefănescu, stătea ferm împotriva atacurilor gazdelor, iar portarul Boldici își demonstra siguranța între buturi. În ciuda presiunii, Craiova devenea treptat mai ofensivă. În minutul 23, Cămătaru avea o șansă uriașă de a deschide scorul, dar portarul Lukic reușea să respingă spectaculos, trimițând balonul în corner. Leeds Craiova 0-2

Universitatea Craiova a etalat un joc organizat minuțios, iar în a doua repriză își impunea ritmul, oferind un adevărat spectacol de luciditate și eficiență. Balaci și Cămătaru rataseră mai multe ocazii importante în minutele 52, 54 și 60, dar jocul ofensiv al oltenilor era de neoprit. În minutul 73, Geolgău iniția un contraatac rapid, avansând pe partea dreaptă și pasând decisiv către Cârțu, care trimitea un șut puternic de la 18 metri, învingându-l pe Lukic și declanșând bucuria oltenilor. Era 1-0 pentru Craiova, iar Leeds părea înfrântă.

Craiova nu lăsa deloc garda jos și continua să atace. În minutul 85, după o lovitură de colț executată de Balaci, Beldeanu trimitea o reluare spectaculoasă din voleu, direct în vinclu, stabilind scorul final de 2-0. Execuția sa impecabilă era întâmpinată cu aplauze chiar de publicul englez, impresionat de calitatea și măiestria echipei din Craiova.

La finalul celor 90 de minute, Universitatea Craiova obținea o calificare istorică, eliminând cu un categoric 4-0 la general echipa de top din Anglia. Arbitrul Vencl din Cehoslovacia conducea un meci intens, dar în general corect, echipa română fiind formată dintr-o garnitură solidă: Boldici în poartă; Negrilă, Ștefănescu, Bumbescu și Ungureanu în apărare; Balaci, Beldeanu și Ilie în linia de mijloc; iar Cămătaru, Cârțu și Geolgău în atac.

Leeds Craiova 1979
Leeds Craiova 1979

Victoria spectaculoasă de la Leeds marca o realizare de excepție pentru fotbalul românesc, demonstrând valoarea și determinarea echipei din Craiova, care își câștiga locul între marile forțe europene ale momentului.

Lasă un comentariu

Lasă comentariul tău
Introdu numele tău