La un centimetru de glorie

0
1169

ferrer

David Ferrer s-a bătut cu Andy Murray pentru titlul turneului de la Miami într-o finală nebună care s-a decis în urma unui set decisiv de infarct, marcat de break-uri succesive și problemele fizice ale celor doi jucători. Ferrer a avut minge de meci la 6-5 în setul decisiv însă mingea la limită trimisă de un disperat Andy Murray a intrat milimetric, game-ul a fost salvat de scoțian care, profitând și de problemele musculare ale spaniolului a câștigat destul de ușor tie-break-ul. Tenisul îi rămâne dator lui David Ferrer.

Astfel, învingător la Miami în fața lui Ferrer, scor 2-6, 6-4, 7-6, Andy Murray recuperează locul doi în clasamentul ATP, loc pe care s-a mai situat și în urmă cu patru ani. David Ferrer urcă pe patru, depășindu-l pe compatriotul său Rafa Nadal, în timp ce lider continuă să fie sârbul Novak Djokovic.