Germania: Optimile cupei isi au surpriza: Kickers Offenbach elimina Fortuna Düsseldorf !

0
721

Echipa din liga a treia, Kickers Offenbach a realizat marti seara ceea ce multi prevesteau: surpriza optimilor prin eliminarea Fortunei Düsseldorf cu 2-0 (0-0). Pe Bieberer Berg, 18 000 de spectatori si-au incurajat frenetic echipa care a luptat enorm pentru a se impaca cu sustinatorii ei dupa comportarea modesta din campionat si pentru a salva in acelasi timp scaunul antrenorului Arie van Lent. Se pare ca ambele scopuri au fost atinse, golurile marcate de Fetsch (76) si Vogler (85) ducand echipa in sferturi unde va evolua din nou pe teren propriu cu speranta sa intalneasca un adversar de marca. Nu lipsit de importanta este ca aceasta calificare aduce in vistieria clubului aproape un milion de euro, ceea ce alina in parte si probleme materiale ale unei echipe in esenta mici.

La Gelsenkirchen am putut urmari derularea in continuare a crizei echipei Schalke invinsa cu 1-2 de Mainz. Cu o orientare ofensiva, Ciprian Marica jucand ca al doilea varf, gazdele nu au reusit de cat rareori sa-si impuna jocul ratand in acelasi timp prea mult in timp ce apararea s-a aratat si pe mai departe nesigura, cuplul Matip-Papadopoulos lipsind enorm. Oaspetii au deschis scorul dupa o jumatate de ora prin Caligiuri, spre final, in minutul 75 Huntelaar reusind egalarea dupa o faza lucrata de Marica. In plina dominare, gazdele au gresit din nou si N. Müller (82) a marcat golul unei victorii meritate. La Schalke pare sa nu mai corespunda nimic si este greu de pronosticat ce va intreprinde conducerea clubului in scurta vacanta de iarna.

Karlsruhe s-a straduit mult in meciul cu Freiburg dar a fost invinsa cu 0-1 (0-1) printr-un gol marcat deja in minutul 2 de Schmid. Exceptand o scurta perioada de dupa pauza, oaspetii s-au impus relativ clar facand sa fie evidenta diferenta de doua clase dintre echipe. Gazdele pe locul doi in liga a treia, cu bune sanse de promovare, au avut mari probleme in organizarea atacului, apararea lui Freiburg cu o medie de numai un gol primit pe meci in liga rezolvand cu succes putinele faze periculoase create de formatia locala.

Meciul serii s-a disputat la Augsburg unde multipla campioana si castigatoare a cupei, Bayern a castigat cu 2-0 (1-0) dar nu fara emotii mai ales in repriza secunda cand dupa numai 3 minute ea a ramas in inferioritate numerica prin eliminarea lui Ribery. Genialul jucator francez ramane insa un om care nu-si poate stapani nervii, altercatia lui cu Koo fiind amendata corespunzator de arbitru. Pana atunci, münchenezii au lasat deliberat initiativa gazdelor, contraatacand insa taios si eficace, cum a fost cazul in minutul cand 26 Ribery a driblat tot ce se putea a centrat in careu la Gomez si acesta a impins balonul in poarta. Intr-un final dificil pentru oaspeti, presiunea gazdelor fiind cvasitotala, Müller l-a lansat pe Shaqiri (85) care a stabilit cu un sut plasata din marginea careului scorul final.