Franța – România 1-0
Meci amical – 23 martie 1974
Pe 23 martie 1974, pe celebrul stadion Parc des Princes din Paris, naționala României înfrunta reprezentativa Franței într-un meci amical. În fața a aproximativ 20.000 de spectatori, tricolorii sperau să își testeze forțele împotriva unei echipe puternice, într-un duel ce se anunța echilibrat.

Echipa națională de fotbal a României a obținut doar 3 victorii împotriva Franței – toate în meciuri amicale. Acest meci a fost cel de-al 6-lea dintre cele două reprezentative. Istoria meciurilor dintre România și Franța, aici.
| MECI AMICAL INTERNAȚIONAL | |||
| Sâmbătă, 23 Martie 1974, ora 20:30 (UTC+1:00) / Paris (Franța) | |||
| Stadionul Parc des Princes | |||
| Spectatori: 20.224 | |||
| Arbitru: John Homewood (Anglia) | |||
| SCOR FINAL | |||
| FRANȚA | 1 | 0 | ROMÂNIA |
| Georges Bereta 59′ ⚽️ | 1-0 | ||
| ECHIPA NAȚIONALĂ A FRANȚEI – MECIUL NR. 353 | |||
|---|---|---|---|
| Selecționer: Ștefan Kovács (România) | |||
| Jucător | Selecții | Vârstă | Club |
| Jean-Paul Bertrand-Demanes (GK) | 2 | 21 | FC Nantes |
| Albert Vanucci | 1 | 26 | FC Sochaux |
| Jean-Pierre Adams | 12 | 26 | OGC Nice |
| Marius Trésor | 15 | 24 | Olympique Marseille |
| François Bracci | 2 | 22 | Olympique Marseille |
| Henri Michel | 36 | 26 | FC Nantes |
| Serge Chiesa | 11 | 23 | Olympique Lyon |
| Jean-Marc Guillou | 1 | 28 | Angers |
| Christian Dalger 57’▼ | 1 | 24 | AS Monaco |
| ▲57′ Patrick Revelli | 2 | 22 | AS Saint-Étienne |
| Hervé Revelli 83’▼ | 29 | 27 | AS Saint-Étienne |
| ▲83′ Marc Berdoll | 3 | 20 | Angers |
| Georges Bereta (C) | 36 | 27 | AS Saint-Étienne |
| ECHIPA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI – MECIUL NR. 228 | |||
|---|---|---|---|
| Selecționer: Valentin Stănescu | |||
| Jucător | Selecții | Vârstă | Club |
| Necula Răducanu (GK) | 30 | 27 | Rapid București |
| Teodor Anghelini | 1 | 20 | Steagul Roșu Braşov |
| Dumitru Antonescu | 6 | 28 | FC Constanţa |
| Cornel Dinu (C) | 38 | 25 | Dinamo București |
| Gheorghe Cristache | 1 | 22 | Steaua București |
| Ilie Balaci 75’▼ | 1 | 17 | Universitatea Craiova |
| ▲75′ Iuliu Hajnal | 3 | 22 | ASA Târgu Mureș |
| Aurel Beldeanu | 2 | 23 | CSM Reșița |
| Anghel Iordănescu | 12 | 23 | Steaua București |
| Radu Troi 70’▼ | 4 | 24 | FC Argeș |
| ▲70′ Mircea Sandu | 3 | 21 | Sportul Studențesc |
| Florea Dumitrache | 28 | 25 | Dinamo București |
| Attila Kun | 4 | 25 | UTA |
Francezii au încercat să-și impună jocul din primele minute. Revelli și Chiesa au pus presiune pe poarta lui Răducanu. Portarul nostru a rezistat asaltului din primele minute, reușind să își mențină echipa în joc. Replica tricolorilor a venit în minutul 15, când Kun a centrat periculos în careu, însă Dumitrache nu a reușit să ajungă la minge. Totuși, ocazia cea mai clară a primei reprize a aparținut francezilor, în minutul 22, când Chiesa a trimis peste poartă de la doar cinci metri, irosind o șansă uriașă de a deschide scorul.
Pe măsură ce repriza avansa, echipa noastră a început să echilibreze jocul. Kun a fost unul dintre cei mai activi jucători dintre tricolori, iar în minutul 32 a oferit o nouă centrare periculoasă, însă Dumitrache a întârziat din nou momentul finalizării. Finalul primei reprize a aparținut francezilor, dar intervențiile sigure ale lui Răducanu și organizarea defensivă a lui Dinu și Antonescu au păstrat tabela intactă.
După pauză, România a început mai hotărâtă, iar în minutul 51, Troi a avut o ocazie bună de a marca, însă șutul său a trecut peste poartă. Jocul a rămas echilibrat, însă în minutul 59, francezii au reușit să spargă blocada noastră defensivă. După o lovitură liberă executată de Vanucci, mingea a ajuns la Beretta, care a șutat plasat din marginea careului, învingându-l pe Răducanu și deschizând scorul pentru Franța.
Tricolorii nu s-au dat bătuți și au încercat să răspundă rapid. În minutul 72, Dinu a trimis o pasă excelentă către Iordănescu, care a fost blocat de intervenția salvatoare a portarului francez, ieșit curajos în afara careului. Trei minute mai târziu, Sandu a avut o șansă uriașă de egalare, dar s-a pripit și a trimis peste poartă. Finalul meciului a adus o nouă ocazie pentru francezi, Beretta trimițând peste poartă în minutul 82.
Per ansamblu, a fost un meci de calitate modestă, în care intensitatea din prima repriză nu s-a regăsit în cea de-a doua. Printre cei mai buni jucători ai României s-au numărat Antonescu, Dinu, Balaci, Beldeanu și Kun, în timp ce la francezi s-au remarcat Adams, Trésor, Bracci, Michel, Revelli și Beretta. Arbitrul englez John Homewood a avut un meci ușor, fără decizii controversate.
Deși România a pierdut cu 1-0, echipa a arătat momente de joc promițătoare, iar unele dintre ocaziile create puteau schimba soarta partidei.



