Într-un comunicat publicat pe 14 noiembrie 2024, clubul german de fotbal, FC St. Pauli a anunțat că își retrage contul după 11 ani și 250.000 de urmăritori, acuzându-l pe Elon Musk că a transformat platforma într-o „mașină de ură” care influențează discursul public, inclusiv alegerile parlamentare din Germania.

St. Pauli critică răspândirea necontrolată a rasismului și teoriilor conspiraționiste pe X, susținând că insultele și amenințările sunt rareori sancționate. În semn de protest, clubul își mută activitatea pe BlueSky și își încurajează fanii să îl urmeze acolo. Conținutul postat anterior pe X va rămâne disponibil pentru valoarea sa istorică.



