313

ANGLIA:
PREMIER LEAGUE – RUNDA 27

Burnley 0-2 Bournemouth
Andrei Radu nu a fost în lotul celor de la Bournemouth pentru acest meci. Bournemouth este pe 13 cu 31 de puncte.

SPANIA:
LALIGA – RUNDA 27

Atlético de Madrid 2-1 Real Betis Balompié
Horațiu Moldovan a fost rezervă neutilizată la madrileni și își așteaptă încă debutul. Atlético este pe 4 cu 55 de puncte. Locurile 1-4 se califică în grupele Champions League. Locul 5 merge în grupele Europe league iar locul 6 în Conference League.

ITALIA:
SERIE A – RUNDA 27

Empoli 0-1 Cagliari
Răzvan Marin (6.4) a fost integralist la Empoli dar echipa sa s-a văzut învinsă la limită pe teren propriu cu cei de la Cagliari. Empoli este pe 14 cu 24 de puncte.

Verona 1-0 Sassuolo
Daniel Boloca a fost titular la Sassuolo și a jucat 68 de minute în înfrângerea cu Verona. Sassuolo este pe 19 (din 20 de echipe) cu 20 de puncte. Aceasta este a 4-a înfrângere consecutivă și a 7-a fără victorie în campionat pentru echipa lui Boloca.

SERIE B – RUNDA 28

Bari 1-1 Spezia
George Pușcaș (6.0) a intrat pe teren în minutul 73 când scorul era 1-1. Francezul Malcom Edjouma (6.5) împrumutat de FCSB a jucat prima repriză. Bari este pe 13 cu 24 de puncte.

Cittadella 0-1 Pisa
Marius Marin (7.4) a fost integralist la Pisa și a fost unul dintre cei mai bun jucători de pe teren. Pisa este pe 11 cu 34 de puncte, la 2 față de locul 8, loc care duce în play-offul de promovare.

Feralpisalò 1-3 Sampdoria
Denis Hergheligiu a fost trimis pe teren în minutul 81 la FeralpiSalò. Echipa lui este pe 19 din 20 de echipe cu 24 de puncte.

TURCIA:
SUPER LIG – RUNDA 28

Pendikspor 0-2 Konyaspor
Alexandru Cicâldău a fost rezervă neutilizată la Konya. Echipa lui s-a îndepărtat de zona fierbinte a clasamentului după această victorie cu o contracandidată la retrogradare și ocupă acum locul 13 (din 20) cu 31 de puncte. Retrogradează ultimele 4 echipe (16. Hatayspor 29P, 17. Gaziantep 28P, 18. Pendikspor 26P, 20. İstanbulspor 13P.

1. LIG – RUNDA 25

Göztepe 2-0 Boluspor
Ümit Akdağ a fost integralist la gazde în victoria de pe teren propriu cu Boluspor. După 25 de etape, Göztepe este pe 2 în liga secundă din Turcia cu 52 de puncte, la 9 distanță față de primul loc și la 7 distanță față de locul 3. Primele două locuri promovează direct.

POLONIA:
EKSTRAKLASA – RUNDA 23

Zagłębie Lubin 1-0 Korona Kielce
Marius Briceag (6.5) a fost titular la oaspeți și a jucat 67 de minute. Korona este pe 15 cu 22 de puncte, le egalitate cu locul 16, ultimul retrogradabil,Puszcza Niepołomice.

Raków Częstochowa 1-0 Lech Poznań
Bogdan Racovițan (7.3) a fost integralist la gazde și a avut o evoluție bună fiind unul dintre cei mai buni fotbaliști de pe teren. Raków este pe 5 cu 49 de puncte. Între locurile 5 și 2 sunt doar 3 puncte distanță.

CIPRU:
CYTA CHAMPIONSHIP – GRUPĂ CAMPIONAT – RUNDA 28

APOEL 1-0 Pafos
Adrian Rus a fost titular la Pafos. A primit un cartonaș galben în minutul 41 și a fost înlocuit în minutul 47. Celălalt român de la Pafos, Vlad Dragomir a fost rezervă neutilizată. Pafos este pe 5 în Play-Pff cu 50 de puncte.

GRECIA:
SUPER LEAGUE – RUNDA 26

Giannina 1-1 Atromitos
Claudiu Bălan nu a fost în lotul celor de la Giannina pentru acest meci. Echipa lui a terminat sezonul regulat pe locul 14, ultimul cu 18 puncte.

Kifisia 2-2 Panetolikos
Sebastian Mladen (6.9) a fost integralist la Panetolikos și a marcat un gol în minutul 77, stabilind scorul final al partidei, 2-2. Mladen a primit și un cartonaș galben în minutul 24. Panetolikos a terminat sezonul regulat pe locul 11 cu 20 de puncte.

Olympiakos 3-0 Volos
Călin Popescu a fost rezervă neutilizată la Volos. Echipa sa a terminat sezonul regulat pe 12 cu 20 de puncte.

Lamia 0-2 PAOK
– Echipa antrenată de Răzvan Lucescu a profitat de semi-eșecul celor de la AEK Atena și a terminat sezonul regulat pe prima poziție cu 60 de puncte. AEK este pe 2 cu 59 de puncte, Olympiakos pe 3 cu 57, Panathinaikos pe 4 cu 56, Aris pe 5 cu 42 și ultima echipă calificată în Play-Off, Lamia cu 34 de puncte.

SUA: MLS

FC Dallas 1-2 CF Montreal
Enes Sali nu a fost în lot pentru acest meci. După 2 etape, Dallas este pe 6 cu 3 puncte.

LITUANIA:
A LYGA – RUNDA 1

DFK Dainava Alytus 0-1 FK Žalgiris Vilnius
Árpád Tordai a fost integralist în poarta celor de la Žalgiris.

FC Hegelmann 2-3 Transinvest
Patrick Popescu a fost integralist la gazde.

UNGARIA:
OTP BANK LIGA – RUNDA 23

Újpest FC 2-0 Fehérvár FC
George Ganea a fost rezervă și a prins ultimele minute ale meciului. A fost trimis pe teren în minutul 84. Újpest este pe 10 cu 27 de puncte.

MERKANTIL BANK LIGA – RUNDA 23

Gyirmót SE 2-1 Pécsi MFC
Raul Krausz nu a fost în lotul celor de la Pécsi în înfrângerea cu Gyirmót. Pécsi este pe locul 14, cu 26 de puncte, la doar 3 puncte de ultimul loc retrogradabil. Din liga a doua din Ungaria promovează primele două și retrogradează ultimele 4 (15, 16, 17, 18).

Siófok 0-1 Vasas
Áron-Róbert Girsik a început pe banca de rezerve și a fost introdus pe teren în minutul 79. Siófok este pe locul 16 cu 23 de puncte.

FC Ajka 1-0 Kazincbarcika
Valter Heil a fost integralist la oaspeți. Ceilalți doi români de la Kazincbarcika au fost rezerve dar au fost introduși pe teren în repriza secundă: Patrick Gante în minutul 64 iar Krisztián Dobozi în minutul 71. Kazincbarcika este pe 8 cu 30 de puncte.

Haladás 1-0 Honvéd
Cornel Ene a fost integralist iar Carlo Erdei a fost scos de pe teren în minutul 82. Haladás este pe 9 cu 30 de puncte.

Tiszakecske 0-1 ETO FC Győr
Deian Boldor a început din primul minut la Győr dar a suferit o accidentare și a fost înlocuit în minutul 16. Celălalt român de la Győr, Mark Kovács a fost rezervă neutilizată. Echipa celor doi jucători români este pe 2 în clasament cu 45 de puncte la 8 față de primul loc și la 1 peste locul 3.

Stranieri români, sezonul 2023/24

Articolul precedentKarim Adeyemi, fotbalistul cu origini românești a adus victoria Borussiei Dortmund cu un super gol!