659

ANGLIA:
PREMIER LEAGUE – RUNDA 27

Tottenham 3-1 Crystal Palace
Radu Drăgușin a fost rezervă neutilizată. Tottenham este pe 5 cu 50 de puncte, la 4 puncte distanță față de locul 4 și 6 față de locul 6.

ITALIA:
SERIE A – RUNDA 27

Udinese 1-1 Salernitana
Andres Sfait nu a fost în lotul celor de la Salernitana. Echipa lui Sfait este pe ultimul loc în Serie A cu 14 puncte, la 6 puncte de locurile 19, 18 și 17.

FC Torino 0-0 Fiorentina
Mihai Popa a fost rezervă neutilizată la Torino. Echipa lui este pe 10 cu 37 de puncte.

SERIE B – RUNDA 28

Brescia 4-2 Palermo
Ionuț Nedelcearu (5.6) a fost integralist la Palermo. Echipa lui este pe 5 cu 46 de puncte.

Ternana 1-3 Parma
– Cei doi români au de la Parma au început pe banca de rezerve. Dennis Man (6.5) a fost trimis pe teren în minutul 45 în timp ce Valentin Mihăilă (6.0) a intrat în minutul 65. Parma conduce clasamentul cu 59 de puncte. Locul secund este ocupat de Venezia cu 50 de puncte. Cremonese este pe 3 cu 50 de puncte.

SPANIA:
LALIGA – RUNDA 27

Rayo Vallecano 1-1 Cádiz
Andrei Rațiu a fost rezervă neutilizată. Rayo este pe 15 cu 26 de puncte.

LALIGA2 – RUNDA 29

Eldense 2-0 Villarreal B
Florin Andone nu a fost în lotul lui Eldense. Echipa lui este pe 11 cu 41 de puncte.

TURCIA:
SUPER LIG – RUNDA 28

Ankaragücü 1-1 İstanbulspor
Olimpiu Moruțan a rămas pe bancă la Ankaragücü din cauza unei clauze pe care echipa sa nu o poate acoperi. Moruțan a fost titular în 24 de meciuri din 28 iar la cel de-al 25-lea s-ar activa o clauză financiară pe care Ankaragücü tre s-o plătească către clubul de care aparține jucătorul român, Galatasaray. După meci, antrenorul gazdelor a declarat că în acest moment, clubul nu are suficiente fonduri financiare pentru a acoperi clauza respectivă. Ankaragücü este pe 13 cu 30 de puncte.

POLONIA:
EKSTRAKLASA – RUNDA 23

Legia 1-1 Pogoń Szczecin
Valentin Cojocaru (7.2) a fost integralist la Pogoń. Echipa lui este pe 3 cu 40 de puncte.

FRANȚA:
LIGUE 2 – RUNDA 27

Rodez 2-2 Bordeaux
Alexi Pitu (6.1) a fost trimis pe teren în minutul 72. Bordeaux este pe 13 cu 36 de puncte.

OLANDA:
EREDIVISIE – RUNDA 24

Vitesse 1-2 Twente
Adrian Mazilu a fost rezervă neutilizată la Vitesse. Acesta este cel de-al 4-lea meci consecutiv pentru Mazilu când nu prinde niciun minut. Vitesse este pe 17 cu 16 puncte.

ISRAEL:
LIGAT HA’AL – RUNDA 24

Sakhnin 1-1 Ashdod
Adrian Păun nu a fost în lot pentru acest meci. Sakhnin este pe 5 cu 32 de puncte.

ELVEȚIA:
SUPER LEAGUE – RUNDA 26

FC Basel 1-2 Lausanne
Rareș Ilie nu a fost în lotul celor de la Lausanne pentru acest meci. Echipa sa este pe 11 în clasament cu 29 de puncte.

SUA:
MLS

Minnesota 1-1 Columbus Crew
Alexandru Mătan (6.4) a jucat prima repriză pentru Columbus. Echipa sa are 4 puncte după 2 etape.

RUSIA:
PREMIER LEAGUE – RUNDA 19

Akhmat Grozny 1-0 Ural
Eric Bicfalvi a început din primul minut dar a fost schimbat în minutul 77. Ural este pe 13 cu 19 puncte. Este a 3-a înfrângere consecutivă pentru Ural. Locurile 13 și 14 joacă baraj de menținere în timp ce locurile 15 și 16 retrogradează direct.

UNGARIA:
OTP BANK LIGA – RUNDA 23

Debreceni VSC 0-1 Mezőkövesd
Szabolcs Szilágyi a fost introdus în meci în minutul 60. Echipa sa a obținut o victorie importantă însă Mezőkövesd rămâne pe ultimul loc în clasament cu 19 puncte. Locul 10, ultimul care garantează salvarea de la retrogradare, ocupat în acest moment de Újpest, are 24 de puncte.

Diósgyőri VTK 1-1 Puskás Akadémia
Doru Popadiuc a fost trimis pe teren în minutul 82. Diósgyőri este pe 8 cu 29 de puncte.

SLOVENIA:
PRVA LIGA – RUNDA 24

Olimpija Ljubljana 1-1 NK Celje
Marco Dulca a început din primul minut derby-ul cu Olimpija Ljubljana. A primit un cartonaș galben în minutul 45+4 și a fost înlocuit în minutul 65. Celje conduce clasamentul cu 55 de puncte. Principala contracandidată, Olimpija Ljubljana este pe 2 cu 48 de puncte.

CIPRU:
CYTA CHAMPIONSHIP – GRUPĂ RETROGRADARE – RUNDA 28

Doxa 1-4 Karmiotissa
Răzvan Grădinaru a fost titular la Karmiotissa. A fost scos de pe teren în minutul 89. Karmiotissa este pe 11 cu 23 de puncte, la 6 puncte de ultimul loc retrogradabil, 12.

MALTA:

Birkirkara 1-1 Balzan
Andrei Ciolacu a fost titular la gazde și a marcat golul egalizator în minutul 57. Atacantul român în vârstă de 31 de ani a primit un cartonaș galben în minutul 20 și a fost înlocuit în minutul 85. Ciolacu este la a 10-a reușită în campionat și este pe locul 3 în clasamentul marcatorilor după Luke Montebello cu 16 goluri și Uros Djuranovic cu 11 reușite.

Hibernians 0-2 Naxxar
Bairam Binu a intrat pe teren în minutul 76 în înfrângerea echipei sale. Hibernians este pe 6 cu 26 de puncte.

KOSOVO:
SUPERLIGA – RUNDA 23

FC Feronikeli 0-1 KF Llapi
– Echipa lui Ianis Malama a pierdut cu 1-0 meciul cu Llapi. Nu am găsit informații despre loturile celor două echipe pentru acest meci.

ARABIA SAUDITĂ:
PREMIER LEAGUE – RUNDA 22

Damac 0-2 Al-Ettifaq
Nicolae Stanciu a fost în primul 11 și a fost înlocuit în minutul 68. Echipa antrenată de Cosmin Contra este pe 6 cu 31 de puncte.

UZBEKISTAN:
SUPER LEAGUE – RUNDA 1

Sodgiana 1-2 Neftchi Fergana
Mihai Roman a fost trimis pe teren în minutul 88 în victoria echipei sale din deplasare cu Sodgiana. Fostul jucător al echipei UTA, Cătălin Carp a fost integralist la Neftchi.

ANDORRA:
PRIMERA DIVISIÓ – RUNDA 19

Inter Club d’Escaldes 1-2 Santa Coloma
Raul Feher a fost titular pentru Escaldes. Echipa lui este pe 2 cu 44 de puncte.

Stranieri români, sezonul 2023/24

Articolul precedentEvoluțiile stranierilor – 1 martie 2024
Articolul următorKarim Adeyemi, fotbalistul cu origini românești a adus victoria Borussiei Dortmund cu un super gol!