Ediția 2020 a campionatului european din acest an este una aniversară, simbolizând 60 de ani de la prima astfel de competiție. Mai multe informații despre ideea creării unui campionat european de fotbal dar și toate detaliile despre prima ediție, EURO 1960. Datorită pandemiei virusului COVID-19, turneul programat inițial în perioada 12 iunie 2020 a fost reprogramat în perioada 11 iunie – 11 iulie 2021.

Pentru prima dată în istorie, meciurile de la EURO se vor juca pe 11 stadioane printre care și Arena Națională din București. Celelalte stadioane: Wembley (Londra), Stadio Olimpico (Roma), Allianz Arena (München), Stadionul Olimpic (Baku), Stadionul Krestovsky (St. Petersburg), Puskás Arena (Budapesta), La Cartuja (Sevilia), Johan Cruyff Arena (Amsterdam), Hampden Park (Glasgow) și Stadionul Parken (Copenhaga).

GRUPA A GRUPA B GRUPA C GRUPA D GRUPA E GRUPA F
Lista completă a stadioanelor

PROGRAM EURO 2020

Data Meci Ora Post TV
Prima etapă din faza grupelor
Vineri, 11 iunie Turcia 0-3 Italia 22:00 PRO TV
Sâmbătă, 12 iunie Țara Galilor 1-1 Elveția 16:00 PRO TV
Danemarca 0-1 Finlanda 19:00 PRO TV
Belgia 3-0 Rusia 22:00 PRO TV
Duminică, 13 iunie Anglia 1-0 Croația 16:00 PRO TV
Austria 3-1 Macedonia de Nord 19:00 PRO TV
Olanda 3-2 Ucraina 22:00 PRO TV
Luni, 14 iunie Scoția 0-2 Cehia 16:00 PRO TV
Polonia 1-2 Slovacia 19:00 PRO TV
Spania 0-0 Suedia 22:00 PRO TV
Marți, 15 iunie Ungaria 0-3 Portugalia 19:00 PRO TV
Franța 1-0 Germania 22:00 PRO TV
Etapa a 2-a din faza grupelor
Miercuri, 16 iunie Finlanda 0-1 Rusia 16:00 PRO TV
Turcia 0-2 Țara Galilor 19:00 PRO TV
Italia 3-0 Elveția 22:00 PRO TV
Joi, 17 iunie Ucraina 2-1 Macedonia de Nord 16:00 PRO TV
Danemarca 1-2 Belgia 19:00 PRO TV
Olanda 2-0 Austria 22:00 PRO TV
Vineri, 18 iunie Suedia 1-0 Slovacia 16:00 PRO TV
Croația 1-1 Cehia 19:00 PRO TV
Anglia 0-0 Scoția 22:00 PRO TV
Sâmbătă, 19 iunie Ungaria 1-1 Franța 16:00 PRO TV
Portugalia 2-4 Germania 19:00 PRO TV
Spania 1-1 Polonia 22:00 PRO TV
Etapa a 3-a din faza grupelor
Duminică, 20 iunie Elveția 3-1 Turcia 19:00 PRO TV
Italia 1-0 Țara Galilor 22:00 PRO TV
Luni, 21 iunie Ucraina 0-1 Austria 19:00 PRO TV
Macedonia de Nord 0-3 Olanda 19:00 PRO X
Rusia 4-0 Danemarca 22:00 PRO TV
Finlanda 0-2 Belgia 22:00 PRO X
Marți, 22 iunie Cehia 0-1 Anglia 22:00 PRO TV
Croația 3-1 Scoția 22:00 PRO X
Miercuri, 23 iunie Suedia 3-2 Polonia 19:00 PRO TV
Slovacia 0-5 Spania 19:00 PRO X
Portugalia 2-2 Franța 22:00 PRO TV
Germania 2-2 Ungaria 22:00 PRO X
Optimi
Sâmbătă, 26 iunie
Țara Galilor 0-4 Danemarca 19:00 PRO TV
 (după prelungiri) Italia* 2-1 Austria 22:00 PRO TV
Duminică, 27 iunie
Olanda 0-2 Cehia 19:00 PRO TV
Belgia 1-0 Portugalia 22:00 PRO TV
Luni, 28 iunie
Croația 3-5 Spania* (după prelungiri) 19:00 PRO TV
Franța 7-8 Elveția* (după penalty-uri) 22:00 PRO TV
Marți, 29 iunie
Anglia 2-0 Germania 19:00 PRO TV
Suedia 0-1 Ucraina* (după prelungiri) 22:00 PRO TV
Sferturi
Vineri, 2 iulie
Elveția M45 Spania 19:00 PRO TV
Belgia M46 Italia 22:00 PRO TV
Sâmbătă, 3 iulie
Cehia M47 Danemarca 19:00 PRO TV
Ucraina M48 Anglia 22:00 PRO TV
Semifinale
Marți, 6 iulie Câștigător M46 M49 Câștigător M45 22:00 PRO TV
Miercuri, 7 iulie Câștigător M48 M50 Câștigător M47 22:00 PRO TV
FINALA
Duminică, 11 iulie Câștigător M49 M51 Câștigător M50 22:00 PRO TV

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here