Parcursul incredibil al echipei Dinamo în Cupa Campionilor, ediția 1983/84, continua în sferturi cu dubla dintre câinii roșii și Dinamo Minsk. Prima manșă s-a jucat pe 7 martie 1984 la Tbilisi (astăzi capitala Georgiei) pe stadionul Dinamo.

7 martie 1984 Dinamo Minsk - Dinamo Bucuresti

Gazdele deschideau rapid scorul. La numai 7 minute de la primul fluier, Igor Gurinovich își aducea echipa în avantaj. Tabela a rămas neschimbată până pe finalul partidei când Mircea Rednic restabilea egalitatea în minutul 87. Meciul a fost unul de uzură la capătul căruia rezultatul final de 1-1 de pe tabelă nu indica vreo favorită clară. Calificarea, una istorică pentru oricare dintre cele două formații, avea să fie decisă la București două săptămâni mai târziu.