Daca doriti sa revedeti: Gol Kanu in Chelsea – Arsenal ( 1999 ) , Dan Petrescu in Steaua – Galatasaray ( 1989 )

0
394

Exact acum zece ani, în Anglia se juca Chelsea- Arsenal 2-3.

Mai erau 15 minute din meci iar Arsenal era condusă cu 2-0, după ce pentru Chelsea marcaseră Tore Andre Flo și Dan Petrescu ( nu am reușit să găsim un video cu acele goluri. în cazul în care știți voi pe unde putem da de el, anunțați-ne vă rugăm ), moment în care și-a intrat în rol Nwankwo Kanu , jucătorul tunarilor reușind să marcheze un hat-trick în ultimele 15 minute ale meciului. Ultimul dintre goluri, cel de 2-3, este cel de mai jos. În stilul fotbaliștilor tehnicilor atacanți nigerieni care făceau senzație în anii 90, Kanu a păstrat ce e mai bun pentru finalul meciului, driblându-l aproape de tușă pe De Goey, portarul olandez al celor de la Chelsea și înscriind dintr-un unghi aproape imposibil. Vezi video:

Și dacă tot a venit vorba de Dan Petrescu. Au fost vremuri în care îi băteam pe turci de le sărea apa în cap, iar Bursucu dădea goluri era unul dintre cei care îi executau. Se întâmpla pe 5 mai 1989, in turul meciului Steaua – Galatasaray 4-0: