Cipru România 1992 – meci din preliminariile Campionatului Mondial din SUA ’94

Pe 29 noiembrie 1992, naționala de fotbal a României obținea o victorie convingătoare în deplasare împotriva Ciprului, în cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din SUA ’94. Partida, desfășurată pe stadionul Neo GES din Larnaca, s-a încheiat cu scorul de 4-1 în favoarea “tricolorilor”.
PRELIMINARII CUPA MONDIALĂ 1994 – GRUPA 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Duminică, 29 Noiembrie 1992, ora 14:30 / Larnaca (Cipru) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Stadionul Antonis Papadopoulos / Spectatori: 4.000 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Arbitru: Néji Jouini (Tunisia) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SCOR FINAL | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CIPRU | 1 | 4 | ROMÂNIA | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pambos Pittas 41′ (pen.) ⚽️ | 1-2 | 0-1 | ⚽️ Gheorghe Popescu 4′ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
0-2 | ⚽️ Florin Răducioiu 37′ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-3 | ⚽️ Gheorghe Hagi 78′ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-4 | ⚽️ Ovidiu Hanganu 87′ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ECHIPA NAȚIONALĂ A CIPRULUI (MECIUL NR. 134) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Selecționer: Andreas Mihailidis | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cipru România 1992 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ECHIPA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI (MECIUL NR. 416) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Selecționer: Cornel Dinu | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cipru România 1992
Cipru România 1992 |
Cipru România 1992
Echipa antrenată de Cornel Dinu și Gino Iorgulescu a început meciul în forță, deschizând scorul încă din minutul 4 prin Gică Popescu. Fotbalistul echipei olandeze, PSV, a fructificat o lovitură liberă executată de GIcă Hagi, trimițând mingea în plasa porții apărate de Michalis Christofi.
Cu toate că gazdele au încercat să riposteze, dominând pentru o scurtă perioadă, “tricolorii” și-au mărit avantajul în minutul 37. Florin Răducioiu a profitat de o eroare a apărării cipriote și a înscris cu un șut înșelător de la marginea careului de 16 metri. Cipru România 1992
Ciprioții au reușit să reducă din diferență chiar înainte de pauză, când Pambos Pittas a transformat un penalty acordat de arbitrul tunisian Néji Jouini. Repriza s-a încheiat astfel cu scorul de 2-1 pentru echipa noastră. Cipru România 1992
În partea secundă, jocul a căpătat accente de luptă, dar superioritatea tehnică și tactică a jucătorilor noștri a ieșit în evidență pe măsură ce timpul trecea. Gică Hagi, căpitanul și liderul echipei naționale, a marcat un gol spectaculos în minutul 78, la o fază construită împreună cu Ovidiu Hanganu.
Scorul final a fost stabilit de Hanganu în minutul 87, când a înscris din interiorul careului mare, pecetluind astfel victoria categorică a României cu 4-1. Această victorie a adus o gură de oxigen pentru “tricolori” în cursa pentru calificarea la turneul final din Statele Unite. Cu acest rezultat pozitiv, echipa României intra în iarnă cu moralul ridicat și cu speranțe reale de a câștiga grupa de calificare din care mai făceau parte, pe lângă Cipru, reprezentativele Belgiei, Cehoslovaciei (care devenise Cehii și Slovacii) și insulele Feroe.