Chile – Germania în finala Cupei Confederațiilor, ediția 2017

0
2092

Chile și Germania se vor întâlni în finala Cupei Confederațiilor în ediția 2017. Chilienii au învins la penalty-uri pe campioana Europei, Portugalia, în timp ce campioana mondială din 2014, s-a calificat fără probleme după ce a învins cu 4-1 selecționata Mexicului. Goretzka în minutele 6 și 8, Werner în minutul 59 și Younes în prelungirile meciului au semnat victoria Germaniei. Pentru mexicani a marcat Fabian în minutul 89.

Pentru Chile aceasta va fi prima lor finală de Cupă a Confederațiilor la chiar prima participare. Germania se află la cea de-a 3-a participare după edițiile 1999 și 2005. La cea din 1999 din Mexic nu a reușit să treacă de grupe iar în cea în care a fost țară gazdă, a reușit să câștige finala mică în fața adversarilor de seara trecută.

Ultimele 3 meciuri jucate între Germania și Mexic s-au disputat pe data de 29 iunie:

1999 – Germania 2:1 Mexic

2005 – Germania 4:3 Mexic

2017 – Germania 4:1 Mexic

Finala Chile – Germania are loc duminică, 2 iulie de la ora 21:00 la St. Petersburg.

Finala Cupei Confederatiilor
Stadionul pe care se va juca finala Cupei Confederatiilor / Foto: vk.com
Articolul precedentJosef Posipal, fotbalistul născut la Lugoj, singurul român campion mondial
Articolul următorRB Salzburg și-a schimbat numele și stema pentru a putea juca în cupele europene