Bundesliga: Victorioasa, Freiburg urca pe locul 5 !

0
994

Partidele duminicale au constituit o incheiere demna a acestei etape a 21-a. Augsburg si Mainz au realizat un joc de clasa, gazdele evoluand mult peste conditia locului din clasament. Freiburg si Düsseldorf au furnizat un joc mai putin reusit in prima parte dar care a crescut in calitate dupa pauza. Din pacate arbitrii au stat din nou in centrul atentiei, brigada de la Augsburg (Tobias Stieler, Wolfgang Walz, Markus Schüller, Frank Willenborg) uitand se pare menirea de conduce un joc si nu de a-l decide !

Augsburg – Mainz 1-1 (0-1). Tribune arhipline pe SGL-Arena, peste 25 000 de spectatori in ciuda frigului, mercurul termometrelor ramannd stabil la minus 4 grade. Gazdele cu multa daruire, chiar cu o anumita…obraznicie pozitiva punandu-l pe portarul Wetklo in mai multe randuri in situatie dificila. Oaspetii au replicat si in minutul 20 au si marcat prin Parker, dar asistentul a semnalizat ofsaid, o decizie absolut eronata cum s-a vazut din mai multe reluari ale televiziunii. In minutul 40, Diaz l-a faultat brutal pe Philip (scos pe targa grav accidentat) cartonasul galben fiind total eronat. De asemenea, gazdelor le-a fost refuzat un penalti la un fault comis asupra lui Ji. Oaspetii au deschis scorul cu putin inainte de pauza, Szalai (43) complet liber in careu la numai 8 metri de poarta reluand in plasa centrarea lui Diaz care de fapt nici nu ar fi trebuit sa mai fie pe teren. In compensatie, in minutul 45 arbitrul Tobias Stieler, nu neaparat la inaltimea misiunii, l-a eliminat pe Parker, care a ridicat piciorul la inaltimea capului unui adversar. Dupa pauza, gazdele obligate de rezultat au cautat sa-si impuna jocul ofensiv, dar Mainz a ramas foarte periculoasa pe contraatac. Egalarea a survenit firesc si meritat in minutul 57, dupa o lunga centrare a lui de Jong balonul fiind reluat cu capul in poarta de Mölders. Treptat oaspetii s-au retras total in aparare fiind dominati copios (suturi: 20-9, cornere: 9-2) salvand pana la urma egalul. Augsburg ramane neinvnsa in retur dar punctele se aduna foarte greu.

Freiburg – Düsseldorf 1-0 (0-0). Cu perspectiva de a urca in caz de victorie pe locul cinci echipa locala a abordat partida cat se poate de ofensiv, finalizarea insa a lasat de dorit suturile fiind putine si imprecise. Oaspetii la randul lor s-au multumit sa tina pasul, fara prea multa initiativa. Ca urmare am vazut in prima parte un joc pe alocuri anost si fragmentat, suturile putand fi aproape numarate pe degetele unei singure maini. Abia in minutul 41 am retinut o faza in care gazdele au ratat de mai multe ori deschiderea scorului prin Rosenthal si Makiadi. Dupa pauza jocul a devenit ceva mai intens, dar si presarat cu iregularitati si cartonase galbene (Schuster, Balogun, Lambertz, Bodzek). In minutul 87 gazdele au obtinut golul victoriei. La un corner executat de Schuster, Krmas a profitat si de iesirea inoportuna a lui Giefer trimitand balonul cu capul in poarta. O victorie muncita dar care favorizeaza usor echipa gazda, Düsseldorf fiind cu nimic mai prejos. La temperatura de minus 5,4 grade jocul nu a reusit in ansamblu sa incalzeasca publicul.