Bundesliga: Schalke invinsa acasa de ultima clasata Fürth !

0
697

Partidele de sambata dupa-amiaza au fost dominate de intalnirea de la Mainz unde a evoluat multipla campioana, Bayern, dar toate cele cinci meciuri au fost deosebit de dramatice si interesante. Timpul a ramas ploios si rece dar cu toate acestea in tribune au luat loc aproape 200 de mii de spectatori. De la victoria clara si asteptata a lui Bayern si pana la infrangerea pe teren propriu a lui Schalke in fata „lanternei rosii“ am avut in aceasta zi de toate.

Mainz – Bayern 0-3 (0-1). Coface-Arena. Spectatori: 34 000. Arbitru: Michael Weiner (Giesen). Au marcat: Müller (41), Mandzukic (50, 47). Cartonase galbene: Zabavnik, N. Müller, Risse.

Mainz: Wetklo – Pospech, Kirchhof, Noveski, Zabavnik – Baumgartlinger, Soto (62 Zimling) – N.Müller, Ivanschitz, Malli (46 Risse) – Parker (84 Caligiuri). Antrenor: Thomas Tuchel.

Bayern: Neuer – Lahm, van Buyten, Dante, Alaba – Martinez, Schweinsteiger – T.Müller, Kroos (82 Gustavo),  Ribery (76 Robben) – Mandzukic (76 Gomez). Antrenor: Jupp Heynckes.

Doua notatii privind echipa gazdelor. A lipsit pentru acumularea de cartonase galbene golgeterul Adam Szalai dar a fost in echipa Jan Kirchhof, cel care de la 1 iulie va fi jucatorul münchenezilor. Bayern a jucat exact ceea ce era de asteptat. A controlat clar jocul avand doua-treimi din timp posesia balonului si punand accentul pe …rabdare asteptand o greseala a gazdelor. Ea s-a produs aproape de finalul reprizei cand Kroos l-a pus pe Müller in pozitie favorabila si acesta a sutat la coltul lung pe langa portar. Dupa reluare, Bayern si-a asigurat superioritatea evidenta si pe tabela de marcaj, Mandzukic marcand la doua centrari venite din partea fundasilor de margine, Alaba si respectiv Lahm. Internationalul croat a aratat de ce este preferat lui Gomez, iar tinerii de la mijlocul terenului, Kroos si Müller au transat incaodata in favoarea lor concurenta cu Robben. Bayer pare sa joace intr-o liga aparte si probabil ca nicio adversara nu o va putea opri pana la titlu.

Cu interes am urmarit si meciul Düsseldorf – Stuttgart 3-1(2-0) sperand in evolutia noului venit in „tara svabilor“, tanarul jucator roman Alexandru Maxim, dar el nu a facut parte din lotul pentru aceasta partida. Gazdele au jucat exact ce stiu mai bine, lasand spatii mari pentru oaspeti pentru ca apoi prin castigarea balonului sa initieze contraatacuri periculoase. Doua au si fost incheiate cu succes spre stupoarea oaspetilor, Kruse (10, 37) marcand ambele goluri. In repriza secunda oaspetii au fost ceva mai agresivi au si reusit reducerea scorului prin Gentner (60) la centrarea perfecta a lui Traore, dar deficientele din mijlocul apararii i-au permis lui Fink (76) sa refaca diferenta cu un sut de la circa 25 de metri nu si fara concursul portarului Ulreich.

Pentru Hoffenheim in meciul cu Freiburg 2-1 (2-1) s-a pus problema verificarii noilor achizitii, sase la numar, pentru care clubul gazda a cheltuit mai bine de 10 milioane euro. Gomes, Polanski si de Camargo au fost prezenti in formatia de start. Gazdele au evoluat cu multa daruire si ambitie reusind sa puna evidente probleme defensivei echipei din Freiburg. Omul zilei a fost Volland (10, 26) care a inscris de doua ori, pentru oaspeti Kruse (4) deschizand scorul. Oaspetii au dominat dupa pauza aratand o buna structura de joc si combinatii abile dar in valorificarea ocaziilor create s-au pripit, nereusind un rezultat mai bun.

Wolfsburg si Augsburg 1-1 (1-1) au furnizat un joc sub semnul marii dorinte de a puncta, mai ales oaspetii, ambii antrenori trimitand in teren formatii ofensive care s-au atacat consecvent tot timpul partidei. Gazdele au jucat in superioritate o actiune braziliana“ ducand la deschiderea scorului. Diego a executat un corner si Naldo (23) a reluat balonul cu capul in plasa. Bucuria a fost de scurta durata pentru ca Moravek (25) a profitat de o crasa nesincronizare intre Schäfer si Madlung egaland din apropiere. Prestatia gazdelor a pierdut din valoare o data cu trecerea timpului si in partea a doua a intalnirii Augsburg a fost echipa mai buna, pana la urma Wolfsburg fiind favorizata de acest egal.

In ultimul meci de dupa-masa Schalke 1-2 (0-0) a intalnit echipa din Fürth, dupa majoritatea comentatorilor fara sperante in evitarea retrogradarii, campioana ligii secunde din anul trecut fiind sortita la un drum dus-intors. Gazdele l-au prezentat pe Bastos pe o pozitie ofensiva in linia mediana, insa in ansamblu prestatia gazdelor nu a fost cu nimic mai buna decat in meciurile anterioara. Desi brazilianul a deschis scorul in minutul 47 cu un sut bomba cu stangul de la circa 20 de metri, vrand parca sa se recomande, la numai 5 minute oaspetii, care au jucat cu dezinvoltura unei formatii care nu are ce pierde, au egalat prin Klaus (52) starea apararii centrale a gazdelor fiind sub orice critica. Si cand nimeni nu se astepta la altceva decat la un egal, in ultimele secunde ale prelungirilor Djurdjic a marcat cu capul dupa o agresiva faza de atac in care Schalke nu a reusit pur si simplu sa degajeze mingea. O mare surpriza si Fürth da din nou semne de viata !