Bundesliga: Leverkusen intoarce rezultatul in cinci minute

0
810

O etapa curioasa in ansamblu la capatul careia nu s-au schimbat prea multe, singura realizare notabila fiind saltul echipei din Augsburg care a distantat la cinci puncte concurenta din Hoffenheim. In rest un bilant favorabil echipelor oaspete. Din cele noua partide gazdele au castigat doua, alte trei s-au incheiat la egalitate, iar echipele vizitatoare au invins in patru intalniri. Bayern isi mentine avansul copios asupra lui Dortmund si Leverkusen, in timp ce lupta pentru celalalte „locuri europene“ devine tot mai stransa. Si un bilant: goluri putine doar 21 si spectatori numerosi 400 mii !

Victorie in cinci minute. Leverkusen – Stuttgart 2-1 (0-1). Joc foarte bun sambata seara pe Bay-Arena, cu un debut care a servit perfect spectacolului. Dupa numai 12 minute Ibisevic a fost cosit de Wollscheid la marginea careului, penalti acordat in mod pripit de arbitrul Wolfgang Stark si transformat sigur de cel faultat. Apoi jocul s-a desfasurat aproape la intregime spre o singura poarta gazdele atacand furibund. Statistic cate se poate de evident: suturi: 31-5, cornere 6-0, posesia balonului: 65-35 la suta. Intoarcerea rezultatului s-a perecut insa foarte tarziu, Kiessling (82) a egalat din penalti in urma unui hent comis de Molinaro, iar Lars Bender (86) a marcat golul victoriei in urma unei faze confuze in care se aflau multi jucatori in careul oaspetilor. In minututl 90 a intrat pentru scurta prelungire si jucatorul roman Maxim.

Victorie la limita dar indiscutabila.Hoffenheim – Bayern 0-1 (0-1). Antrenorul Jupp Heynckes a rotit din nou, lasandu-i pe banca pe Neuer, van Buyten, Kroos, Mandzukic si Robben. Dupa un inceput echilibrat in care gazdele au aratat curaj si angajament, „masina de fotbal“ s-a impus macinand cu o regularitate dezarmanta rezistenta gazdelor. Gomez (39) servit de Ribery a deschis scorul impingand din apropiere balonul peste linia portii aparata de Gomes. Dupa pauza bavarezii au avut o singura grija sa mentina presiunea si rezultatul. Statistica: suturi: 8-17, cornere: 4-7, posesia mingii: 36-64 la suta.

Fluierul final a insemnat o usurare. Düsseldorf – Mainz 1-1 (1-1). Joc de mare lupta dar de factura tehnioca modesta. Gazdele au deschis scorul printr.un gol curios, Svensson trimitand balonul cu capul de la mai bine de 10 metri in proprie poarta. Dupa o ciconire cu Lambert, Zabavnik de la oaspeti a trebuit sa paraseasca terenul accidentat, dar tot raul spre bine noul venit M. Caligiuri reusind sa impulsioneze jocul echipei sale. El a centrat precis de pe partea stanga si Klasnic (40) a marcat din apropiere cu capul. De retinut ca internationalul croat Ivan Klasnic este singurul jucator de fotbal din lume activ in sportul de performanta care joaca cu un sigur rinichi si acela transplantat de la tatal sau. In repriza a doua jocul a scazut valoric si mai mult un minut de prelungire fiind socotit prea mult.