Comentatorii au si calculat: daca totul merge „normal“ Bayern va fi campioana dupa etapa a 28-a, ceea ce ar insemna cel mai rapid deznodamant din istoria de 50 de ani a campionatului german. De altfel, indiferent de rezultatele urmaritoarelor, bavarezii mai au nevoie de 9 puncte si sunt campioni. In retur münchenezii au realizat pana acum 24 de puncte, ceea ce inseamna ca au castigat toate cele opt meciuri disputate.

MÖNCHENGLADBACH – BREMEN 1-1 (0-0) Meciul desfasurat sambata searaa constituit un prilej pentru a releva revenirea oaspetilor dupa mai multe nereusite si critici aspre la adresa jucatorilor si a antrenorului Thomas Schaaf. La capitolele putere de lupta si disciplina tactica Bremen a evoluat exemplar punand echipa gazda la incercare si fiind chiar aproape de o victorie. Pentru gazde a marcat Mlapa (73) dar foarte curand Ignjowski (77) a egalat, incercarea portarului ter Stegen de a respinge…discret mingea care depasise linia portii esuand. In prima repriza gazdele au mai marcat o data prin Herrmann dar la protestele oaspetilor arbitrul W. Stark a anulat un gol care fusese realizat dintr-o faza complicata dar totusi vizibila sub aspectul ofsaidului.

HANNOVER – FRANKFURT 0-0. Oaspetii au facut jocul in prima repriza, dominand chiar, avand nu mai putin de 5 cornere, dar toata aceasta superioritate nu a fost rasplatita pe tabela de scor. In repriza a doua au existat doua faze controversate. Sutul lui Ya Konan a fost respins de pe linia portii de Schwegler, iar Meier a marcat un gol anulat pentru o presupusa pozitie de ofsaid. Desi este al cincilea (!?) meci in care nu a marcat Frankfurt a fost echipa mai buna, structurata, ofensiva avand …caseta tehnica favorabila: suturi: 7-10, cornere: 4-7, posesia mingii: 47-53 dar numai atat.

STUTTGART – HAMBURG 0-1 (0-0). Prima repriza a avut desfasurarea care nu a incalzit pe nimeni si daca nu ar fi avut loc nu s-ar fi pierdut nimic. Joc incalcit, cu pase la adversar si o singura actiune de retinut, lovitura libera de la 20 de metri executata de Holzhasuer parata in corner de Adler. Pentru totalul suturilor au fost suficiente degetele unei singure maini. Dupa pauza jocul s-a mai inviorat si Hamburg a inscris golul victorie prin Rudnevs (49) care a reusit un voleu perfect din interiorul careului la cebtrarea lui Diekmeier. Se poate afirma ca portarul Ulreich nu a vazut mingea in cel mai bun caz a auzit-o !