Bayern Munchen 2-0 Juventus

După antrenamentul cu public din ultima etapă de Bundesliga, Bayern nu a iertat liderul din Italia şi s-a impus fără prea mari probleme cu scorul de 2-0. Meciul a început practic de la scorul de 1-0 pentru bavarezi după ce Alaba a înscris cu un şut de la aproximativ 30 de metri în primul minut de joc. Golul doi a fost o simplă formalitate pentru Bayern. Thomas Muller a închis tabela în minutul 63 când Mandzukic i-a trimis o pasă care l-a găsit cu poarta goală. Juventus va avea o misiune aproape imposibilă pe teren propriu.

VIDEO!

Messi

Paris Saint-Germain 2-2 Barcelona

Barcelona are prima şansă de calificare în returul cu PSG după ce a terminat la egalitate pe Parc des Princes, scor 2-2. Messi a deschis scorul în minutul 38 după o pasă de finețe a lui Dani Alves. Fără Messi pe teren în a doua repriză, care îi lasă locul lui Fabregas din cauza unei accidentări, PSG izbutește egalarea în minutul 79 prin Zlatan Ibrahimovic. Suedezul înscrie dintr-o poziţie suspectă de offside şi aduce bucuria în tribune. Finalul a fost unul nebun. Alexis Sanchez este faultat în careu de portarul Sirigu şi centralul partidei dictează penalty pentru catalani. Xavi înscrie şi o aduce pe Barcelona în avantaj. De la margine se arată 4 minute de prelungire, suficient de multe pentru încă un gol. La ultima fază a meciului, Ibrahimovic trimite cu capul până la Matuidi care reia din voleu din marginea careului de 16 metri iar balonul se oprește în poarta apărată de Valdes. Partida se termină 2-2, scor care dă speranțe de calificare francezilor însă favoriţi rămân catalanii care joacă pe teren propriu.