Barometrul stranierilor! VIDEO: Stoian și Torje, goluri superbe în Italia și Turcia!

0
3050

Adrian StoianWeekend de weekend, mijloc de mijloc de săptămână, sau când au loc meciurile, vom încerca să vă aducem informații referitoare la cei mai importanți stranieri români din Europa și nu numai. Cât de buni sau de ”stranieri” de fotbal vor fi aceștia, rămâne de văzut. Cert este că noi vom încerca să le urmărim evoluțiile, golurile și tot ce ține de viața lor pe terenul de fotbal.

Anglia (Premier League)

Costel Pantilimon, integralist în Manchester Utd – SUNDERLAND 3-0

Nicio șansă pentru Panti în meciul contra noului lider din Premier League. Cu o apărare ”beton”, Sunderland a plecat cu desaga plină de pe Old Trafford. Costel a fost în nota echipei, cu dese ezitări și fără nicio șansă în fața atacanților gazdelor.

Anglia (Championship)

Sergiu Buș, R.N. în Brentford – SHEFFIELD W. 1-2

În sfârșit, după etape bune de absență, Sergiu a apărut în lotul celor de la Sheffield. Din păcate, n-a prins minute, însă e un pas înainte.

Germania (Bundesliga)

Alexandru Maxim, 27” în VFB STUTTGART – Borussia M’gladbach 1-3

Din nou pe bancă la un ”1-3”, însă de această dată echipa sa a fost gazdă. Alex Maxim a apărut într-un nou meci în care șvabii au bătut categoric la ocazii (22-9), însă au pierdut la goluri.

Germania (2. Bundesliga)

Laszlo Sepsi, integralist în NURNBERG – Bielefeld 2-2

Vicecampionul României a luat parte la o adevărată lecție a revenirii predată de echipa sa. În minutul 83, Arminia conducea cu 2-0, însă Burgstaller a marcat o dublă și a salvat un punct important pentru echipa românului Sepsi.

Italia (Serie A)

Bogdan Lobonț și Ionuț Alin Pop R.N. în  AS ROMA -Carpi 5-1

Vlad Chiricheș, R.N. în NAPOLI – Juventus 2-1

Radu Ștefan, R.N. în Verona – LAZIO 1-2

Ciprian Tătărușanu, integralist în Inter – FIORENTINA 1-4

În ciuda faptului că nu el a luat patru boabe, ci omologul său, Handanovic, Tătărușanu a ținut să se remarce prin fel și fel de ”magii”. La gol a prins muște cu furca, în timp ce la faza de mai jos a vrut să apară și el pe tabelă. Din fericire pentru Fiorentina a ratat de puțin.

Italia (Serie B)

Ionuț Rada, integralist; George Puscaș, R.N. în BARI – Avellino 2-1

Ionuț Mitriță, R.N. în Vicenza – PESCARA 2-2

Adrian Stoian, 80′; Mihai Bălașa, R.N. în Pro Vercelli – CROTONE 0-2

După golul superb din meciul cu Bari, Adrian Stoian a recidivat și în deplasarea cu Pro Vercelli. Românul a deschis scorul pentru oaspeți cu o execuție de mare jucător din afara careului.

C. Keșeru, C. Moți, A. Prepeliță, integralisti, în LUDOGORETS – Litex 1-1

Derby-ul dintre cei trei crai, Claudiu, Cosmin și Andrei VS. Laur s-a încheiat nedecis. Deși au avut om în plus repriză, ”craii” nu a fost capabili să-l învingă pe Reghe, cel care conduce în clasament.. la golaveraj.

Costin Lazăr, integralist /Ovidiu Herea, 86 în Iraklis – XANTHI 1-1

Un alt derby românesc ”jucători vs. antrenor” s-a desfășurat în Grecia. Cei trei rapidiști, Lazăr vs. Herea + Lucescu Jr. au încheiat la egalitate, 1-1 la fel ca românii din Bulgaria.

Israel (Ligat ha’Al)

Liviu Antal, GOL; Claudiu Bumba, DUBLĂ în HAPOEL TEL AVIV – Yehuda 3-1

Evoluții din ce în ce mai bune pentru românii de la Tel Aviv. Fostul jucător al celor de la Genclerbirligi, Liviu Antal, a reușit să deschidă scorul în meciul cu Yehuda, în timp ce vicecampionul en-titre al României, Claudiu Bumba, a reușit o dublă.

G. Torje, integralist; R. Rusescu, R.N. în OSMANLISPOR – Trabzon 3-1

Evoluțiile bune ale ”piticului” Torje continuă la echipa sa de club. Deși la națională nu strălucește, la Osmanlispor Torje devine un lider al ofensivei. El a marcat din nou un gol frumos și își ajută echipa să urce pe locul secund, după Fener.

Turcia (PTT. 1. Lig)

Victoras Astafei, R.N. în Alanyaspor – ADANA DEMIRSPOR 2-2

Ucraina (Premier League)

Florentin Matei, integralist și pasă de GOL în Karpaty – VOLYN L. 0-2

Articolul precedentIrina Begu și-a respectat statutul de favorită și a câștigat titlul la Seul!
Articolul următorCazul FIFA: Cel mai recent val de acuzaţii şi jocul de şah dintre Sepp Blatter şi Michel Platini